Ruszają prace polowe- zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych

, 10 lipca 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wakacje to nie tylko wypoczynek i przerwa od nauki szkolnej. Dla wielu dzieci oraz dorosłych, to okres wytężonej pracy w gospodarstwach rolnych. Ważne jest, by pamiętać o najważniejszej zasadzie-jeśli dzieci angażują się do pomocy dorosłym, należy zakres prac dostosować do wieku i umiejętności młodego pomocnika.

Na pewno nierozsądnym jest pozwalanie  czasami 10 letnim dzieciom na prowadzenie ciągnika rolniczego. A niestety i do takich sytuacji dochodzi o czym zresztą informują policjantów same dzieci podczas licznych spotkań profilaktycznych.

Żniwa to niestety dość niebezpieczny czas. Zagrożenia z jakimi możemy się spotkać związane są zarówno z obsługą wszelakich rolniczych maszyn jak też  m.in. transportem plonów. Niestety udział dzieci w tego rodzaju pracach zawsze zwiększa ryzyko pojawienia się niebezpiecznej sytuacji.

O czym zatem należy bezwzględnie pamiętać?

Po pierwsze nie można popadać w rutynę.

Ważne, by przed rozpoczęciem prac żniwnych sprawdzić stan  wykorzystywanych do pracy  maszyn rolniczych.

Pamiętajmy, że to od nas samych  w dużej mierze zależy  bezpieczeństwo nasze i  naszych dzieci.

Każdy  transport czy wyjazd  maszyn rolniczych powinien przebiegać w sposób bezpieczny.  Należy odpowiednio zabezpieczyć przewożony ładunek.

Bardzo ważne jest to aby pod żadnym pozorem, nawet na krótkich  odległościach nie przewozić osób na naczepach, błotnikach ciągników, pomoście roboczym kombajnu. Poruszając się  po drogach ciężkim sprzętem rolniczym należy  zachować szczególną ostrożność .

Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych!

Należy zapewnić im odpowiednią, optymalną opiekę. Warto zorganizować  bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących i przejeżdżających maszyn.

Pamiętajmy, aby nie pozostawiać w łatwo dostępnym dla dzieci miejscu niebezpiecznych narzędzi.

Warto odpowiednio także zabezpieczyć wszelkie środki chemiczne wykorzystywane w gospodarstwie rolnym. Tak aby dziecko nie miało do nich dostępu. Unikajmy przelewania środków chemicznych do butelek po napojach. Istnieje duże ryzyko, że  małe dziecko widząc pełną butelkę  po ulubionym soku może wypić jej zawartość. A to  często jest dramatyczne w skutkach.

   Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy dzieciom na samodzielną obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

Poza tym ruszając  ciągnikiem czy inna maszyną rolniczą upewnijmy się, że na trasie naszego przejazdu nie bawi się dziecko.

Bardzo ważne!

Pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu  wszelkich odpływów kanalizacyjnych, szamb.  Pokrywy takich miejsc  powinny być ciężkie   prawidłowo  przymocowane do podłoża tak, by stąpające po nim dziecko nie wpadło do środka!

Pamiętajmy, że  bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych w dużej mierze zależy od nas samych.

 

źródło: KPP Opoczno, asp.szt. Barbara Stępień

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ