Rynek pracy w Polsce

, 17 czerwca 2019
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Jak obecnie wygląda sytuacja bezrobocia w naszym kraju? W których zawodach najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie i ile zarabiamy?

Niska stopa bezrobocia

O ile słowo “bezrobocie” mroziło niegdyś krew w żyłach, o tyle dziś w większości przypadków jest sytuacją bardzo przejściową, względnie wynikającą z przyczyn zdrowotnych lub po prostu świadomym wyborem. Zgodnie z badaniami Głównego Urzędu Statystycznego, stopa zarejestrowanego bezrobocia w Polsce wynosi aktualnie poniżej 6%. W kwietniu 2019 osiągnęła poziom 5,6%, a tak niska nie była od niemal 30 lat. W 1990 r. osiągnęliśmy rekordowo małą liczbę osób bez zatrudnienia. Na początku roku było to nawet 0,3%, lecz liczba ta zaczęła znacząco rosnąć. W 2003 r. bezrobocie dotyczyło ponad 20% ludności w naszym kraju. Proces, który miał na celu ograniczenie tego zjawiska do minimum zajął wiele lat, jednak dziś możemy być dumni i powiedzieć, że był skuteczny.

Praca dla osób z kwalifikacjami

Polska jest w fazie ogromnego rozwoju gospodarczego. Stale rośnie zapotrzebowanie na pracowników o dobrych kwalifikacjach. Absolwenci studiów technicznych mogą przebierać w ofertach. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku budowlańców. Nieustanna rozbudowa infrastruktury, rozwój dróg i autostrad, nowe inwestycje, wszystko to sprawia, że dobrych dla dobrych fachowców wciąż powstaje wiele nowych miejsc pracy. Nie mogą również narzekać kierowcy, szczególnie z prawem jazdy kategorii C+E. Wymiana towarów i transport działają u nas coraz prężniej i brakuje dobrych, godnych zaufania kierowców.

W Polsce powstaje coraz więcej firm outsourcingowych, świadczących usługi dla zagranicznych kontrahentów. Zwiększa to zatem liczbę stanowisk dla księgowych, informatyków, czy osób do obsługi klienta. Znajomość języków obcych jest tu niezwykle ważnym atutem, który może zaważyć o otrzymaniu pracy, a także wysokości wynagrodzenia.

Sprawdź jak wiele ofert z tych i innych branży znajdziesz na jobsora.

Płace w Polsce

Nie jest tajemnicą, że obok spadku bezrobocia, stale wzrasta nasza najniższa krajowa. Od 1.01.2019 r. wynosi ona około 1634 zł na rękę, przy umowie o pracę. Aktualnie trwają prace nad projektem zwiększenia tek kwoty w styczniu przyszłego roku, co brzmi naprawdę obiecująco. Warto zauważyć, że średnia krajowa plasuje się obecnie na poziomie 3216 zł.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ