Rzecz o wartościach, czyli…spotkanie z Barbarą Wachowicz

, 14 września 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W Specjalny Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy oraz w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie gościła Barbara Wachowicz, pisarka „losu polskiego”. Pierwsze spotkanie dotyczyło omówienia nadania placówce imienia Zdzisławy i Stanisława Bytnarów, drugie promowało najnowszą książkę autorki “Tadeusz Kościuszko. W Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii”. Trwają przygotowania do nadania SOSW w Baryczy imienia. – Podczas jednego ze spotkań z

W Specjalny Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy oraz w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie gościła Barbara Wachowicz, pisarka „losu polskiego”. Pierwsze spotkanie dotyczyło omówienia nadania placówce imienia Zdzisławy i Stanisława Bytnarów, drugie promowało najnowszą książkę autorki “Tadeusz Kościuszko. W Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii”.

Trwają przygotowania do nadania SOSW w Baryczy imienia. – Podczas jednego ze spotkań z kombatantami, którzy zawsze przed świętami Bożego Narodzenia spotykają się u nas, zostałem zapytany przez jednego z nich, jakie imię nosi ośrodek – wspomina Jan Słuszniak, dyrektor placówki. Wtedy szukano postaci, której losy mogłyby współgrać z działalnością ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci z niepełnosprawnościami i jednocześnie związana byłaby z konecczyzną.

Efektem namysłów i poszukiwań jest pomysł nadania placówce imienia Zdzisława i Stanisława Bytnarów, którzy fragment swojego życiorysu związali z Niekłaniem (gm. Stąporków), a po wyjeździe do Warszawy byli pierwszymi w stolicy, którzy powołali do istnienia szkołę dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. – Te życiorysy idealnie komponują się z naszą działalnością, a w dodatku losy małżeństwa Bytnarów związane z konecczyzną, nasycone są pięknymi wartościami, które przyjęliśmy i chcemy promować – mówi dyrektor Słuszniak.

Osobą, do której szkoła zwróciła się o pomoc jest pisarka Barbara Wachowicz. Autorka licznych książek o polskich bohaterach, w tym „Rudym” czyli Janku Bytnaru, synu przyszłych patronów szkoły. – Jest nam niezmiernie miło, że pani Barbara podjęła zaproszenie, wyzwanie i z wielką otwartością, niezwykłą serdecznością, wspiera inicjatywę, chce nam pomóc w naszym działaniu – mówi Jan Słuszniak. Podczas nieoficjalnego spotkania w którym uczestniczyła Dorota Duda, członek Zarządu Powiatu, omówiony został zarys wspólnych działań oraz data uroczystości nadania ośrodkowi imienia, co planowane jest na czerwiec przyszłego roku. Placówka musi rozpocząć procedowanie w tej sprawie.

Kolejnym punktem w planie tego dnia pisarki było spotkanie w bibliotece koneckiej. Autorkę podjął Dariusz Kowalczyk, dyrektor. Obie sale biblioteczne wypełnione były po brzegi. W spotkaniu uczestniczyła również młodzież koneckich szkół. Barbara Wachowicz promowała nie tylko swoją kolejną książkę, ale wartości, które od wieków towarzyszyły polskiemu narodowi, które pomogły mu przetrwać, podnieść się po klęskach i pięknie żyć. Poruszającą gawędą poprowadziła słuchaczy przez różne losy różnych bohaterów, ale też swoje – w poszukiwaniu prawdy o nich.

„Pisarka losu polskiego” to ikona stojąca na straży pamięci o ludziach, którzy walczyli w obronie polskiej suwerenności. Niezwykle skromna i urzekająca błyskotliwymi anegdotami; jej opowieści słucha się oczyma – widząc przywoływane obrazy niczym na kinowym ekranie. Barbara Wachowicz przekazała do zbiorów biblioteki swoje dzieła, zaś towarzyszący jej w spotkaniach mec. Jan Nowak, prezes Fundacji Wolność i Niepodległość wręczył pisarce obraz kawą malowany przez Elżbietę Dudę.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ