Siłownie plenerowe dla seniorów – na aktywność nigdy nie jest za późno!

, 14 lipca 2018
 • 242
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  242
  Shares

Nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna pozwala na utrzymanie sprawności oraz wpływa pozytywnie na stan zdrowia człowieka. Badania niejednokrotnie potwierdziły, że regularne ćwiczenia są w stanie zapobiec wielu schorzeniom lub opóźniać ich występowanie. Niestety, często zapominają o tym osoby, które na problemy ze zdrowiem są narażone najbardziej – seniorzy.

 • 242
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  242
  Shares

Aktywność fizyczna w życiu osób starszych

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, osoby starsze powinny podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną przez co najmniej 30 minut przez 5 dni w tygodniu. Dla tej grupy wiekowej duże znaczenie mają również ćwiczenia poprawiające koordynację ruchową, równowagę oraz wytrzymałość. Prowadzenie aktywnego trybu życia niesie za sobą szereg korzyści, do których można zaliczyć m.in. poprawę funkcjonowania układu oddechowego, zmniejszone ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, kontrolę masy ciała, lepsze samopoczucie czy zmniejszone ryzyko złamań. Mimo tej powszechnej wiedzy, seniorzy podejmujący regularne ćwiczenia są w naszym kraju rzadkością. Jak wynika z badania TNS Polska (wrzesień 2015), niemal co drugi Polak w wieku przedemerytalnym lub emerytalnym nie podejmuje aktywności fizycznej. Sportowa nieaktywność seniorów może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem utraty sprawności fizycznej.

Siłownie plenerowe dla seniorów

Osoby starsze, które podejmują aktywność fizyczną najczęściej decydują się na ćwiczenia w formie rekreacyjnej – takie jak długie spacery czy nordic walking. Wiadomo jednak, że nie są to jedyne formy aktywności dostępne dla seniorów. Coraz częściej mówi się o siłowniach plenerowych, które powstają między innymi z myślą o osobach starszych. I choć duża część seniorów uważa, że siłownie są dla ludzi młodych i w ich wieku to już ,,nie wypada”, warto temu zaprzeczyć i wskazać szereg korzyści, jakie może przynieść osobie starszej korzystanie z siłowni zewnętrznej.

Trening na siłowni plenerowej jest łatwy i w dodatku darmowy. Nie wymaga karnetu czy specjalnego przygotowania. Urządzenia, w które wyposażone są siłownie zewnętrzne nie posiadają dużych obciążeń, co sprawia, że trening jest bezpieczny także dla osób starszych i nie spowoduje nadwyrężenia mięśni bądź stawów. Poza korzyściami zdrowotnymi oraz finansowymi, kolejną zaletą siłowni zewnętrznych jest możliwość integracji. To doskonałe miejsce spotkań, w którym czas minie znacznie przyjemniej niż przed telewizorem.

Planując budowę siłowni plenerowej dla osób starszych, należy znaleźć producenta, który dostarcza urządzenia dostosowane do potrzeb ludzi starszych. Szydłowiecka firma COMES Sokołowscy posiada w swojej ofercie urządzenia na siłownie zewnętrzne, które są bezpieczne dla osób starszych i wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na warunki atmosferyczne oraz akty wandalizmu. Wyposażenie firmy COMES można wykorzystać do budowy siłowni dla seniorów na osiedlach, a także przy sanatoriach czy ośrodkach rehabilitacyjnych.

Dofinansowanie na budowę siłowni – ,,Senior+”

Planując wyposażanie terenu w siłownię rekreacyjną dla osób starszych warto wziąć pod uwagę zgłoszenie projektu do programu ,,Senior+”, który umożliwia zdobycie dofinansowania na realizację inwestycji, które będą wspierały istniejące placówki typu ,,Senior+” lub zakładają stworzenie i wyposażenie nowego obiektu. Choć nabór wniosków do tegorocznej edycji programu dobiegł końca, warto już teraz zastanowić się nad projektem i zadbać o kompletną dokumentację. Więcej informacji na temat programu ,,Senior+” oraz wykorzystania urządzeń COMES do wyposażenia siłowni plenerowej można znaleźć na stronie internetowej www.projektyseniorplus.pl

 

senior

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ