Skarżysko jako jedno z pierwszych miast w Polsce posiada rondo WOŚP

, 12 maja 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Do końca świata i jeden dzień dłużej – tyle ma funkcjonować rondo WOŚP. Najsłynniejsza Orkiestra w Polsce, z Jerzym Owsiakiem na czele, odwiedziła Skarżysko.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Trzecie takie rondo w kraju

Do tej pory imię WOŚP nosiły dwa ronda w Polsce. Jedno z nich znajduje się w Jaworznie, a drugie w Koninie. W Obornikach Śląskich tę samą nazwę nadano też jednej z ulic. Pomysł, aby w podobny sposób uhonorować akcję Jerzego Owsiaka, zrodził się w Skarżysku-Kamiennej na początku zeszłego roku. Z taką inicjatywą wystąpili radni Leszek Golik i Adam Ciok. Choć początkowo pomysł budził emocje, ostatecznie radni byli jednomyślni. Zwłaszcza, że takie życzenie wyraził sam Jurek Owsiak.
W marcu 2017 decyzją skarżyskiej rady miasta i z aprobatą Fundacji WOŚP, rondo u zbiegu ulic Metalowców, Norwida i Paryskiej zostało nazwane rondem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rok później pojawiła się odpowiednia tablica, w piątek zaś już oficjalnie Skarżysko zostało miastem z rondem WOŚP.

Konferencja w Miejskim Centrum Kultury

Jurek Owsiak odwiedził Skarżysko przy okazji akcji społecznej Gazety Wyborczej – „Pracownia Miast”. Jej głównym tematem były organizacje pozarządowe. rozmawiano o tym, jak mądrze pomagać, jak nowe regulacje prawne mogą wpłynąć na działalność organizacji pozarządowych, jak radzić sobie ze zdobywaniem środków na pomoc innym.

– Cieszę się, że możemy dzisiaj gościć Jurka Owsiaka w naszym mieście. Cieszę się Jurku, że jesteś dzisiaj z nami i dziękuję, że z zaakceptowałeś naszą propozycję. Dziękuję również radnym, którzy stanęli na wysokości zadania i jednomyślnie podjęli stosowną uchwałę – pokazaliśmy, że jeśli chodzi o szczytne idee, to potrafimy się godzić – powiedział podczas dzisiejszej uroczystości prezydent Konrad Krönig.

 

Na spotkaniu brakowało podziękowań, upominków i miłych słów. Katarzyna Metzger, skarżyska poetka, człowiek roku 2015, podarowała Jurkowi Owsiakowi tomiki swoich wierszy z przeznaczeniem na licytację na Allegro. Za pomoc dziękowali Jurkowi Anna Berlińska z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” oraz Hubert Murawski, skarżyszczanin, który uległ groźnemu wypadkowi na rowerze. – Gdyby nie sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dziś by mnie tu  nie było – powiedział załamującym się głosem.

Przedstawiciele szpitala na czele z jego dyrektorem Leszkiem Lepiarzem podziękowali Orkiestrze za sprzęt, który trafił do skarżyskiej lecznicy. Jak poinformował Jurek Owsiak, szpital w Skarżysku otrzymał do tej pory 137 urządzeń za ponad 1,15 miliona złotych. Na koniec wszyscy zgromadzeni, poczęstowani zostali tortem który zawierał wizerunek Ronda WOŚP. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, mamy tu prawie drugi finał – skwitował Jerzy Owsiak, gdy na salę tamtejszego patio, wjechał ogromny tort.

Rondo oficjalnie nazwane

Po tych uroczystościach przyszedł czas na finał. Pod Miejskie Centrum Kultury, podstawiony został autobus, tak aby każdy zainteresowany mógł dotrzeć na czas. U zbiegu ulic Paryskiej, Metalowców i Norwida na Jurka Owsiaka oraz wszystkich gości, czekały dzieci ze skarżyskich podstawówek,mieszkańcy skarzyska oraz ogólnopolskie media. Po kilku zdaniach wstępu, prezydent miasta, wraz z założycielem najsłynniejszej orkiestry w Polsce, rozwiązali symboliczną kokardę, nadając tym samym oficjalnie imię WOŚP tamtejszemu rondu. Jerzy Owsiak znalazł jeszcze czas dla dzieci, łowców autografów i zdjęć, a także aby udzielić kilku wywiadów.

Polska wcale nie jest w ruinie. Wspaniale się rozwija, jest pełna kolorów i barw. Zróbmy wszystko, byśmy my Polacy cieszyli się takimi momentami, jak nadanie nazwy rondu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękuję prezydentowi, a przede wszystkim radnym – podkreślił Jerzy Owsiak. – Życzę, żeby to piękne rondo było bezpieczne i żeby nie dochodziło na nim do kolizji – dodał.

 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ