Smog w Szydłowcu? Poziom zanieczyszczenia powyżej normy?

, 7 grudnia 2018
 • 29
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  29
  Shares

Biorąc pod uwagę popularność tematu jakim jest SMOG na terenie naszego kraju, chcielibyśmy pochylić się na tym tematem. Zebraliśmy informacje dotyczące jednego z regionów Ziemi Odrowążów czyli Powiatu Szydłowieckiego. Jak wygląda walka z zanieczyszczaniem powietrza na terenie gminy oraz powiatu? 

 • 29
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  29
  Shares

SMOG w Szydłowcu – czym w ogóle jest SMOG?

Smog – zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami. Jest toksyczne i nienaturalne. Etymologia pojęcia „smog” wskazuje na połączenie słów smoke – dym i fog – mgła. W ostatnich latach odnotowujemy wzrost stężenia trujących substancji w powietrzu, którym oddychamy. Na tle Europy, Polska jest pod tym względem w najgorszej sytuacji. Stężenie trucizn w atmosferze znacznie przekracza u nas granice norm.

Jak powstaje smog i z czego się składa?

Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone, a także kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Te ostatnie to organiczne związki chemiczne, których główne źródła stanowią węgiel oraz ropa naftowa i jej pochodne (asfalt, koks, benzyna). Uwalniają się również w dymie tytoniowym i podczas spalania drewna. Grupa ta zdominowana jest przez bezno(a)piren oraz naftalen. Długotrwała styczność z nimi, oprócz zmian nowotworowych, może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego oraz niewydolności nerek i wątroby, nie mówiąc już o niekorzystnym wpływie na układ oddechowy. Niewątpliwie jednak najbardziej trującymi substancjami, obecnymi w smogu, są pyły zawieszone, które stanowią cząsteczki stałe, na tyle niewielkie, że mogą poprzez układ oddechowy przedostawać się do układu krążenia. Obecnie najwięcej udziału w smogu mają pyły PM 2,5 oraz PM 10.

Szydłowieckie akcje ANTY-smogowe

Wyszukując informacji na temat sposobu walki ze smogiem na terenie Szydłowca, udało nam się odkopać tylko jedną notkę informacyjną:

Policjanci  z szydłowieckiej „drogówki” prowadzili wzmożone działania kontrolne, pod nazwą „Smog”. Akcja realizowana była na terenie całego Mazowsza. Policjanci  sprawdzali czy kontrolowane przez nich pojazdy, nie emitują spalin o nadmiernej toksyczności. Działania te pozwalają na wyeliminowanie z ruchu drogowego pojazdów niesprawnych technicznie.

Źródło: NaszSzydłowiec.pl – 2 lutego 2018 rok

Jak możemy wyczytać z powyższego fragmentu artykułu, akcja prowadzona przez szydłowiecką drogówkę, nie była inicjatywą Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego, a była akcją obejmującą teren całego Mazowsza.

W artykule opublikowanym przed domnaskale.net problem smogu w Szydłowcu został już poruszony w styczniu 2017 roku. Możemy tam przeczytać między innymi:

Brązowoszara, smogowa zawiesina, w niedzielę spowijała miasto, a i obecnie jeszcze nadal uciążliwe jest przebywanie na otwartym powietrzu, w terenie zabudowanym, szczególnie wieczorem i rano. Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są: osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca oraz układu oddechowego, a także osoby starsze i dzieci.

Więcej na: http://domnaskale.net.pl/artykul/szydowiecki-smog/

Liczba czujników SMOGU W SZYDŁOWCU

Swoje zapytanie skierowaliśmy do Urzędu Miasta Szydłowca oraz Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Jaka jest liczba czujników smogu na terenie miasta, gminy i powiatu? Urząd miejski odpowiada:

Na terenie zarówno Gminy jak i Powiatu nie ma żadnych czujników pomiaru smogu oraz zanieczyszczeń. Na terenie miasta są dwie stacje ostrzegawcze: przy ulicy folwarcznej oraz na budynku szkoły Jana Pawła II przy ulicy wschodniej. Istnieje ta możliwość zainstalowania takich czujników, jednak na ten moment gminy nie ma tego w planach.

Ze stron podających pomiary zanieczyszczenia powietrza możemy zebrać dane dotyczące naszego terenu. 

aktualizacja pomiaru: 2018-12-07 09:35:32

PM2.5 Dobry
PM10 Dobry
SO2 brak danych
CO brak danych
Ogólny stan powietrza w regionie: Dobry

Opis

Urząd Miejski w Szydłowcu odpowiedzialny za miejscowość Szydłowiec i Mały Sadek (gmina miejsko-wiejska, obejmuje wszystkie poniższe lokalizacje oraz obszar szydłowiecki). Adres Urzędu (26-500 Szydłowiec, Rynek Wielki 1) do którego trafi zgłoszenie o zanieczyszczeniu powietrza co bezpośrednio jest zagrożeniem dla ponad 19527 osób mieszkających w bliskiej lokalizacji miejscowości Szydłowiec (woj. Mazowieckie).

Jak pokazują aktualne pomiary ze strony ekoeter.pl (które nie są dokładne ze względu na brak czujników smogu na terenie powiatu) jakość powietrza jest w normie, jednak z dokładniejszych pomiarów możemy wyczytać iż teren Ziemi Radomskiej już nie jest tak bezpieczny. Z pomiarów wynika iż zawartość smogu w powietrzu i substancji zawiesistych jest wysoko ponad normę!

Walka ze smogiem w innych miastach

Smog w Radomiu. W Radomiu zamontowano 26 nowych czujników badających czystość powietrza. – Wszystkie przedszkola w mieście wyposażyliśmy w oczyszczacze powietrza – mówi prezydent Radosław Witkowski

W Radomiu zamontowano aż 26 nowych czujników. Lokalne media piszą, iż takie inicjatywy pomogą mieszkańcom dowiedzieć się, jaki jest poziom smogu w okolicach ich domów czy pracy. Od kilku lat w Radomiu działają już czujniki jakości powietrza. Taka inwestycja jak montaż nowych czujników będzie w stanie dokładnie określać jakość powietrza.

Skarżysko również walczy ze smogiem

W kolejnym sąsiadującym mieście jakim jest Skarżysko-Kamienna, już od kilkunastu miesięcy zainstalowane są czujniki pomiaru czystości powietrza.

Na terenie Skarżyska  znajdują się trzy publiczne czujniki jakości powietrza. Ich wskazania są różne, ale bywa tak, że aż biją czerwonym alarmowym kolorem – normy stężenia szkodliwych pyłów bywają przekroczone kilkunastokrotnie! – wiadomość ze stycznia 2018

Od tego momentu władze miasta Skarżyska-Kamiennej zainstalowały już kilka kolejnych czujników, które badają jakość powietrza. W ten sposób mieszkańcy są w stanie obserwować, czy aktualna pogoda na zewnątrz jest optymalna szczególnie dla osób cierpiących na przewlekłe choroby serca, choroby układu oddechowego oraz osoby starsze, i dzieci.

Szydłowiec antysmogowy!

Biorąc pod uwagę popularność tematu smogu, chcielibyśmy zaprosić do dyskusji mieszkańców Szydłowca oraz Włodarzy Miasta. Jesteśmy ciekawi co Państwo sądzicie o temacie smogu oraz walki z nim na terenie powiatu Szydłowieckiego.

>>> PROGRAM CZYSTE POWIETRZE – wszystkie informacje!

>>>Jarmark Ekologiczny powstanie w Szydłowcu…

 

 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ