Spekulacja, czyli krótkoterminowe inwestowanie w akcje

, 2 lutego 2023
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Jedną z najpopularniejszych form inwestowania w akcje jest spekulacja, która wymaga od inwestora ciągłego śledzenia notowań giełdowych. Na czym to polega? Jak zacząć spekulować na giełdzie?

Na czym polega spekulacja na akcjach?

Jak wspomniano we wstępie spekulacja to jedna z najpopularniejszych form inwestowania w akcje. Jest to bowiem strategia krótkoterminowa, która zakłada, że po zakupie akcji spółek akcyjnych lub komandytowo akcyjnych zostaną one odsprzedane z zyskiem jeszcze tego samego dnia lub maksymalnie w ciągu kilku kolejnych dni. W efekcie spekulacja wymaga ciągłego śledzenia notowań giełdowych, co pozwala wychwycić odpowiedni moment na zakup oraz sprzedaż akcji. Inwestor bazuje w tym przypadku na analizie technicznej, która pozwala mu dostrzegać odpowiednie trendy.

Jak zacząć spekulować na giełdzie?

Spekulowanie na giełdzie tak samo jak długoterminowe inwestowanie w akcje to forma inwestycji, która jest dostępna praktycznie dla każdego. Chcąc zacząć spekulować na akcjach wystarczy bowiem otworzyć rachunek maklerski, co umożliwia zakup papierów wartościowych. Otwiera się go u brokera, a przykładem może być Saxo, który pozwala inwestować w akcje notowane na wszystkich najważniejszych światowych giełdach. Po otwarciu konta maklerskiego wystarczy go zasilić, co umożliwi zakup akcji. Zasilenia dokonuje się z reguły w formie przelewu z rachunku bankowego, co jest nie tylko szybkie, ale również wygodne. Zakup akcji z technicznego punktu widzenia nie jest trudny, a instrukcje w tym zakresie znajdują się w artykule przedstawiającym mechanizmy gry na giełdzie. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że przed zakupem warto przeprowadzić odpowiednie analizy, co pozwoli wytypować akcje, których wartość w najbliższym czasie wzrośnie.

Na czym polega analiza techniczna?

Jak już wspomniano spekulacja na akcjach bazuje na analizie technicznej, która pozwala inwestorom dostrzegać odpowiednie trendy. Opiera się ona bowiem na analizie wykresów historycznych oraz odpowiednich wskaźników, które odzwierciedlają aktualną sytuację na rynku. W efekcie można przewidzieć to, jak będzie kształtował się kurs akcji w przyszłości, a co za tym idzie to, czy dane akcje pozwolą zarobić. Głównym założenie analizy technicznej mówi, że ceny akcji podlegają regularnie powtarzającym się trendom. W efekcie najważniejsze staje się wychwycenie odpowiedniego trendu oraz dołączenie do niego we właściwym momencie, czyli zakup akcji. Równie ważne jest jednak wychwycenie momentu, w którym należy je sprzedać, co należy zrobić jeszcze przed odwróceniem tego trendu. W efekcie akcje są kupowane i sprzedawane w odpowiednim momencie, co pozwala maksymalizować zyski. Istotne jest zatem to, że inwestor kupując akcje spółki nie musi nawet wiedzieć czym się ona zajmuje oraz jakie ma perspektywy, ponieważ zarabiać na jej akcjach może dzięki równoważącym się prawom podaży i popytu.

Podsumowując należy stwierdzić, że spekulacja na akcjach to strategia, która jest polecana inwestorom liczącym na szybkie zyski. Warto jednak podkreślić, że skuteczność uzależniona jest w tym przypadku od wiedzy oraz doświadczenia inwestorów.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ