Szkolne Schronisko Młodzieżowe “Skałka”

, 17 kwietnia 2019
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares

Jest w Powiecie Szydłowieckim takie miejsce, które choć nieco schowane i niepozorne, budzi sympatię ludzi z całego świata. To Szkolne Schronisko Młodzieżowe “Skałka”.

Idea schronisk młodzieżowych na świecie jest realizowana od ponad 100 lat. Jej prekursorem był Niemiec Richard Schirmann, który w sierpniu 1909 roku wymyślił koncepcję ich tworzenia. W 1912 roku w Altenie uruchomiono pierwsze na świecie tego typu schronisko. Siedem lat później w Niemczech utworzone zostało pierwsze krajowe stowarzyszenie, skupiające placówki tej kategorii. W ślad za naszymi zachodnimi sąsiadami poszli w 1924 roku Szwajcarzy. Jako trzecie z kolei w roku 1926 powstało Stowarzyszenie Polskich Schronisk Młodzieżowych. Pod koniec października 1932 roku w Amsterdamie, przedstawiciele 11 krajowych stowarzyszeń, w tym Polacy: Józef Błoński oraz Mieczysław Orłowicz, złożyli podpisy pod protokołem spotkania powołującego Międzynarodową Federację Schronisk Młodzieżowych (International Youth Hostel Federation). W  Szydłowcu również znajduje się Schronisko Młodzieżowe, “Skałka” bo taką nosi nazwę, znajduje się w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza.

Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych (PTSM) reprezentuje więc w naszym kraju światowy ruch tego typu placówek oraz Międzynarodową Federację Schronisk Młodzieżowych (Hosteling International). Statutową powinnością PTSM jest:

 • Tworzenie warunków do funkcjonowania bazy schroniskowej w Polsce: ich organizowanie, wspieranie działalności oraz aktywizowanie ruchu społecznego na rzecz ich rozwoju.
 • Upowszechnianie w PTSM członkostwa indywidualnego i zbiorowego (koła PTSM) poprzez popularyzowanie Legitymacji Krajowej i Międzynarodowej PTSM.

W Polsce działa ponad 260 schronisk młodzieżowych. W 90 państwach świata funkcjonuje
z kolei ponad 4 500 obiektów, w takich miastach, jak Londyn, Moskwa, Stambuł, Pekin, Hong Kong, Bangkok, Waszyngton, Meksyk, Buenos Aires, Kair, New Delhi czy Katmandu.

W tym zaszczytnym gronie znajduje się otwarte 9 października 2003 roku Szkolne Schronisko Młodzieżowe “Skałka” w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu. Jest ono także jedną z siedmiu placówek należących do PTSM w całym województwie mazowieckim.

Oprócz szydłowieckiej “Skałki” podobne schroniska znajdują się w Ciechanowie, Garbatce-Letnisku, Radomiu, Solcu nad Wisłą oraz dwa w Warszawie.

Jednym z najistotniejszych aspektów działalności schronisk młodzieżowych, jest możliwość wyrobienia legitymacji członkowskiej, uprawniającej do korzystania z noclegów we wszystkich państwach należących do Międzynarodowej Federacji. Młodzież do 26 roku życia posiadająca Legitymację Międzynarodową PTSM, ma prawo do zniżek komunikacyjnych, jak również zniżek w opłatach wstępu do muzeów, teatrów, restauracji, sklepów, na baseny, wyciągi narciarskie itp.

Szydłowiecka “Skałka” umożliwia wszystkim chętnym posiadanie tejże legitymacji. 

Koszt jej wyrobienia jest uzależniony od następujących kategorii:

 • Junior: ucząca się młodzież do 26 roku życia – 20 zł
 • Senior: osoby pracujące powyżej 18 lat  – 40 zł

Na miejscu można także nabyć specjalne znaczki wydłużające ważność legitymacji. Ich koszt to:

 • Junior: młodzież szkolna i młodsi – 5 zł
 • Junior: młodzież akademicka do 26 lat – 9 zł
 • Senior: nauczyciele czynni i emerytowani – 7 zł
 • Senior: osoby pracujące powyżej 18 lat – 12 zł

Szkolne Schronisko Młodzieżowe “Skałka” oferuje do dyspozycji gości 45 miejsc noclegowych w 11 pokojach, kuchnię samoobsługową, świetlicę, dostęp do Internetu, telewizję satelitarną oraz siłownię plenerową. Koszty noclegu przedstawiają się następująco:

 • Pokoje 1/2-osobowe o podwyższonym standardzie (z łazienką i lodówką w pokoju): 50 zł za pierwszą noc, za każdą kolejną 45 złotych (bez legitymacji PTSM); 40 zł za pierwszą noc, za każdą kolejną 36 zł (z legitymacją PTSM).
 • Pokoje 4/5/6-osobowe (z piętrowymi łóżkami i wspólną łazienką na korytarzu): 30 zł za pierwszą noc, za każdą kolejną 25 zł (bez legitymacji PTSM); 24 zł za pierwszą noc, za każdą kolejną 20 zł (z legitymacją PTSM).

 “Skałka” kilkukrotnie otrzymała Nagrodę Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych.

 Przez kilkanaście lat swojej działalności szydłowieckie schronisko gościło turystów
z całej Europy i świata: od Litwy, Ukrainy i Bułgarii przez Francję i Rosję, po Stany Zjednoczone. Właśnie z gośćmi z tego ostatniego kraju wiąże się jedna z najciekawszych historii.

W 2011 roku przybyli do Szydłowca z amerykańskiego Ohio Sonia i James. Dziadek Sonii urodził się w Szydłowcu w 1907 roku. Po I wojnie światowej wraz z rodziną wyemigrował do Francji i nigdy już stamtąd nie powrócił. Sonia ułożyła swoje życie
w USA i była pierwszą od ponad 100 lat osobą ze swojego klanu, która powróciła do Szydłowca, by poznać miejsce pochodzenia swoich przodków.

O tym, że warto zatrzymać się na nocleg w “Skałce” przekonało się wiele osób. Świadczą o tym szczere wpisy w kronice prowadzonej przez pracowników schroniska. Poniżej jeden z nich:

Drodzy polscy Przyjaciele!

Serdecznie Wam dziękujemy za wspaniałą atmosferę, która panuje w Waszym schronisku. Podczas naszego pobytu czułyśmy się jak w domu. Odjeżdżając stąd będziemy nosić w swoich sercach wspaniałe wspomnienia i opowiadać wszystkim znajomym o Waszej gościnności. Mamy nadzieję, że kiedyś znów się spotkamy.

Z podziękowaniem.

Grupa z Płowdiwu (Bułgaria)

Olga, Neli, Newena

 Pozostali goście również wypowiadali się o “Skałce” w samych superlatywach, zwracając uwagę na sympatię ze strony pracowników schroniska, znakomite warunki pobytu, troskliwość, wyrozumiałość, a nawet na przepyszne “racuszki”.

Jest to miejsce godne polecenia każdemu turyście, który chcąc poznać Szydłowiec i jego okolice, szukałby miejsca noclegowego o dobrym standardzie i w atrakcyjnej cenie.

Poniżej dane kontaktowe:

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Zespole Szkół im. KOP w Szydłowcu

26-500 Szydłowiec

ul. Kościuszki 39

tel./fax (48) 617 43 11

e-mail: schronisko@zskop.internetdsl.pl

www.zskop.eu/szkola/schronisko

Źródło: szydlowiecpowiat.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ