Krewki burmistrz z Szydłowca

, 12 września 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Wybory samorządowe tuż tuż. Czym będą mogli poszczycić się kandydaci na burmistrzów i z czego są znani w swoich miastach przekonamy się niebawem w kampanii. Jakimi “osiągnięciami” mógł pochwalić się pewien burmistrz Szydłowca piastujący urząd w XIX w. przeczytacie w artykule.

Teodor Bacciarelli urodził się 16 kwietnia 1802 r. w Osieku koło Łowicza. Był synem Franciszka i Gertrudy z Asłanowiczów a wnukiem znanego wszystkim malarza Marcello Bacciarelliego.

W 1819 roku ukończył pięcioklasową szkołę wydziałową w Łowiczu. Dwa lata później, w maju, zaciągnął się do 5. Pułku Piechoty Liniowej. Już w październiku tego samego roku awansował na podoficera, a 16 maja 1825 r. uzyskał stopień podporucznika. Brał udział w powstaniu listopadowym. W jego czasie, w 11. Pułku Piechoty Liniowej, awansowany został na kapitana. Wsławił się w boju pod Szymanowem, gdzie został ciężko ranny – postrzelony i dwukrotnie pchnięty bagnetem stracił lewą nogę. W 1831 r. odznaczony został Złotym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Po zakończeniu powstania pozostał w Warszawie.

19 kwietnia 1832 roku ponowił przysięgę carowi, za co otrzymał roczny zasiłek od Komisji Przeznaczenia i Wsparcia na podratowanie zdrowia. 4 stycznia 1833 roku został zwolniony ze służby wojskowej w stopniu podporucznika. Zamieszkał wówczas w Radomiu.

Burmistrz-hulaka z Szydłowca

Dzięki nazwisku i protektorom 30 czerwca 1836 otrzymał Bacciarelli nominację na burmistrza Szydłowca z pensją 250 rubli. Szybko dał się we znaki tamtejszym mieszkańcom. Dał się poznać z krewkiego temperamentu i awanturnictwa. Kupcy Niemilkar Nielman, Augustyn Jabłoński oraz Jan Piekarczyk zarzucili mu defraudację funduszy miejskich. Bacciaralli miast wyjaśnić sprawę merytorycznie przystapił do rękoczynów i pobił swoich oponentów.

Z  tych samych przyczyn pobił też Mośka Racimowę. Nie zważał przy tym, że sam był przecież kaleką bez nogi.

Bacciarelli podszedł do nieszczęśnika i porwawszy leniją tak mocno w pulsa tą bił, że ta lenija aż na kilkanaście kawałków o głowę potrzaskała się, i potem zaczął bić pięściami, dawszy mu ze czterdzieści razy.

Od śmierci Racimowę uchronili inni Żydzi wynosząc go z ratusza.

Niemilkar Nielman skarżył się, że Bacciarelli naszedł go nocą, zelżył i pobił. Dostało się i stającej w obronie męża żonie kupca.

Nad Korzeniówką przyczynił się też do zaostrzenia konfliktu między katolikami a starozakonnymi. W 1841 r. złożono na burmistrza skargę, w której czytamy:

Żydzi na ulicach do zamieszkania chrześcijanom przeznaczonych wbrew przywilejom miasta z wiedzą burmistrza zamieszkują, a co więcej, że w tych ulicach domy na własność posiedli.

Znanym faktem było, że burmistrz za kołnierz nie wylewał. Ujawniono dzięki temu jego prawdziwe, patriotyczne poglądy. Znanym jest, że Bacciarelli pod wpływem alkoholu wznosił rewolucyjne okrzyki oraz zmuszał muzykantów do grania Mazurka Dąbrowskiego i Marsza Chłopickiego.

W tym samym roku podjęto przeciw niemu i kasjerowi Józefowi Urbanowskiemu dochodzenie. Początkowo władze mimo potwierdzenia niedoborów finansowych w kasie miejskiej uznały, że wynikały one z uchybień urzędniczych, a nie były wynikiem malwersacji. Gdy jednak w marcu 1842 roku mieszczanie szydłowieccy ponowili zarzuty wobec burmistrza i kasjera, władze postanowiły go przenieść na mniej prestiżowe i gorzej płatne stanowisko burmistrza Bodzentyna (pensja 180 rubli).

W Bodzentynie

19 września 1842 roku Bacciarelli rozpoczął dziesięcioletnie urzędowanie w Bodzentynie; od 1845 roku był ponadto sekretarzem gubernialnym. Był to okres stagnacji gospodarczej miasta. W 1843 roku urzędnik miejski Wojciech Wiśniewski okradł kasę miejską: zrabował 600 rubli srebrnych. Aresztowano go w Dąbrowie (obecnie Dąbrowa Górnicza) gdy próbował opuścić Królestwo i odzyskano większość ukradzionych pieniędzy. Sam Bacciarelii otrzymał naganę za niedostateczny dozór nad kasą miejską i nie wykonywanie przepisów instrukcją wskazanych oraz groźbę dymisji w razie powtórzenia. W okresie jego rządów w Bodzentynie dokończono w 1844 budowę nowej rzeźni miejskiej, a dwa lata później dokonano ostatecznego splantowania i wybrukowania Górnego Rynku.

Momo swoich pozytywnych działań i w Bodzentynie Bacciarelli szybko popadł w konflikt z mieszkańcami. Nowy burmistrz okazał się niezwykle surowy w wykonywaniu prawa. Najpierw eksmitował organistę, zabierając mu przy tym pieniądze. Potem, dbając o moralność pewnej pani, wymierzył jej 25 rózeg. Z kolei niejaka Pałysiewiczowa za podkradanie trafiła do aresztu, a w dzień niedzielny na widok publiczny wystawiona z przedmiotem występku na plecach i tak koło figury, gdy ludzie z kościoła wychodzili.

Również nad Psarką Bacciarelli dopuścił się malwersacji finansowych i za karę znów został przeniesiony do nieodległych Daleszyc. Tam zebrany podatek na swój użytek obrócił, za co otrzymał dymisję i zwolnienie ze służby w 1855 roku

Dalsze losy Bacciarelliego pozostają niezbyt znane. Zmarł 3 sierpnia 1884 r. w Kielcach, a został pochowany na cmentarzu w Koninie.

W 1833 roku ożenił się z Karoliną Dańkowską. Mieli trzech synów: Bolesława (ur. 14 kwietnia 1835 r. w Radomiu), Zdzisława (ur. 15 kwietnia 1837 r. w Szydłowcu) i Teodora (ur. 7 sierpnia 1842 roku) oraz dwie córki: Wandę (ur. 1 stycznia 1834 r.w Radomiu) i Bronisławę (ur. 15 czerwca 1838 r. w Szydłowcu).

Nagrobek T. Bacciarelliego na cmentarzu w Koninie.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ