Toksyczne odpady w Borkowicach

, 6 lutego 2019
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares

Ponad 1000 ton toksycznych odpadów mogących powodować raka odkryto w Borkowicach. Do sprawy zatrzymano już siedem osób W tej grupie jest 36-letni mężczyzna z okolic Warszawy, który ukrywał się przed policjantami w niewielkiej skrytce za biurkiem. Został złapany w minionym tygodniu.

 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares
W magazynach dawnej Gminnej Spółdzielni w Borkowicach przeprowadzona została akcja podczas której funkcjonariusze oraz inspektorzy weszli na teren nieruchomości, na której zlokalizowane są magazyny. To w nich właśnie znajdowały się setki ton chemicznych substancji.
Znalezione podczas inspekcji pojemniki z odpadami nie posiadały żadnych oznaczeń pozwalających na identyfikację ich pochodzenia, jak również dających pewność, co do znajdujących się wewnątrz substancji. W sprawie tej wszczęte zostało śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu.
Na wniosek prowadzących śledztwo zwołano także posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele policji, straży pożarnej, urzędów gminy z terenu powiatu przysuskiego oraz inspektorzy ochrony środowiska, gdzie podjęto dalsze decyzje, co do losów nielegalnego składowiska. W czasie wstępnych analiz zgromadzonych substancji ustalono, iż mogą one należeć między innymi do rodziny trichloroetenu czyli substancji, które mogą zagrażać zdrowi i życiu osób, które się z nimi zetkną. Mogą także powodować zanieczyszczenie środowiska, w tym powietrza i gleby.
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji zs.w Radomiu cały czas pracują nad sprawą. W minionym tygodniu zatrzymany został 36-letni mężczyzna z okolic Warszawy, który ukrywał się przed policjantami w niewielkiej skrytce za biurkiem. Mężczyzna decyzją sądu również został aresztowany na 3 miesiące. W sumie policjanci zatrzymali już 7 osób, w tym 1 kobietę z Mazowsza i Wielkopolski w sprawie składowania nielegalnych odpadów na terenie gminy Przysucha. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było składowanie odpadów niebezpiecznych. Grozi im do lat 5 pozbawienia wolności.
Obecnie, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Radomiu, prowadzone są intensywne czynności w celu ustalenia pełnej skali przestępczego procederu oraz pozostałych osób zaangażowanych w tę przestępczą działalność. Sprawa ma charakter rozwojowy. We wtorek delegacja z Borkowic, wraz z wójtem i dyrekcją szkoły, była na nagraniu w Warszawie w Telewizji Polskiej. cała sprawa zostanie zaprezentowana 28 lutego w programie „Sprawa dla reportera”. Mieszkańcy Borkowic obawiają się, ze toksyczne odpady mogą zagrażać dzieciom z pobliskiej szkoły.
Źródło: echodnia.eu

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ