Tradycje ceramiczne w Opocznie – prelekcja

, 4 grudnia 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Z okazji 150. rocznicy zainicjowania firmy ,,Dziewulski i Bracia Lange”, w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbędzie się prelekcja ,,Tradycje ceramiczne instrumentem promocji, turystyki i rozwoju kulturowego miasta”.

Burmistrz Opoczna, Rafał Kądziela, oraz Muzeum Regionalne w Opocznie zapraszają na prelekcję Anny Bober-Tubaj, zatytułowaną ,,Tradycje ceramiczne instrumentem promocji, turystyki i rozwoju kulturowego miasta”. Prelekcja odbędzie się 11 grudnia 2017 roku o godzinie 11.00 w sali wystaw czasowych opoczyńskiego Muzeum i poprzedzona będzie wystąpieniem Adama Grabowskiego – ,,Z historii przemysłu ceramicznego w Opocznie”.

Anna Bober-Tubaj jest dyrektorem Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. W Opocznie podzieli się swoimi bogatymi doświadczeniami związanymi z organizacją wydarzeń i imprez cyklicznych poświęconych szeroko pojętej tematyce ceramicznej. Spotkanie będzie także świetną okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń dotyczących skutecznej i nowoczesnej promocji swoich miast właśnie poprzez dziedzictwo przemysłu ceramicznego. Bolesławiec podobnie jak Opoczno posiada duże tradycje w tej dziedzinie. Opoczno z kolei rozpoczyna realizację projektu promocji poprzez nawiązanie do kultury i historii przemysłu ceramicznego zainicjowanego przez Jana Dziewulskiego i braci Władysława i Józefa Lange.

Projekt gminy Opoczno ,,Opoczyńska płytka – promuje łódzkie” zajął drugie miejsce w głosowaniu przeprowadzonym w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego. Dotyczy on dwudniowej imprezy ceramicznej ,,Dni Płytki Ceramicznej”, która odbędzie się w sierpniu 2018 roku. W ramach tego wydarzenia zorganizowane zostanie Miasteczko Ceramiczne z wieloma atrakcjami w postaci lepienia z gliny, toczenia na kole garncarskim, pokazów wypału ceramiki czy warsztatów malowania ceramiki. Odbędzie się jarmark ceramiczny połączony z wystawą wyrobów ceramicznych. Zaplanowano także Strefę Ceramika, w ramach której producenci ceramiki będą mogli zaprezentować swoje stoiska promocyjne. Dni Płytki Ceramicznej obfitować będą w liczne konkursy, koncerty muzyczne i występy artystów lokalnych.

Prelekcja w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbędzie się w 150. rocznicę zainicjowania działalności firmy ,,Dziewulski i Bracia Lange”. Już w 1867 roku firma weszła w posiadanie pierwszej działki w Opocznie pod budowę projektowanego zakładu ceramicznego, późniejszego zakładu nr 1 przy obecnej ulicy Staromiejskiej.

Wstęp na prelekcję jest wolny. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

 

Autor: Wiktor Pietrzyk

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ