Trudne warunki drogowe! Jedź ostrożnie!

, 27 lutego 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Trudne warunki drogowe wymuszają na kierowcach zachowanie szczególnej ostrożności. Utrzymujący się mróz, opady śniegu, a co za tym idzie śliska nawierzchnia drogi w połączeniu z nadmierną prędkością mogą być tragiczne w skutkach.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

KIEROWCY

Powinni zmniejszyć prędkość, dostosować ją do warunków drogowych, zwracać uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu, zwłaszcza dzieci. Szczególnie kiedy przejeżdżają w okolicy szkół, przystanków autobusowych. Pamiętajmy dzieci potrafią działać nieprzemyślanie, wybiegnięcia na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód. Dlatego warto pamiętać, by w pobliżu szkół, ośrodków zdrowia, przedszkoli, przystanków autobusowych itp. zdecydowanie zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność.

Aby nie stać się uczestnikiem kolizji czy wypadku drogowego należy zmniejszyć prędkość pamiętając, że droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża. By uniknąć najechania na tył poprzedzającego pojazdu należy więc zwiększyć odstęp między pojazdami. Trzeba pamiętać o tym, że poprzez gwałtowny ruch kołem kierownicy, czy też przez nagłe hamowanie lub przyśpieszenie możemy wpaść w poślizg. Jeżeli pojazd nie jest wyposażony w ABS, zalecane jest hamować pulsacyjnie, aby nie doprowadzić do zerwania przyczepności kół.

Przypominamy o obowiązkach wynikających z art 19 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, tj. o obowiązku jazdy z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu, hamować w sposób nie powodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

PIESI

Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy poruszający się po zmroku na drodze poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej. Pamiętajmy, że zapis ten przede wszystkim ma chronić pieszego przed potraceniem. Zdrowy rozsądek (nie tylko przepis prawny) podpowiada, że osoba, która porusza się poboczem po zmroku dla własnego bezpieczeństwa powinna nosić kamizelkę odblaskową lub posiadać jakikolwiek element odblaskowy umieszczony w widocznym dla kierowców miejscu. Element odblaskowy czyni pieszego widocznym nawet z odległości 150m, na których pokonanie pojazd ma ok. 7 sekund, co pozwoli kierowcy na przygotowanie się do manewru mijania. Natomiast tylko ok. 1-2 sekund ma kierowca w przypadku, gdy pieszy nie jest wyposażony w odblask. Niestety wielu niechronionych użytkowników dróg, lekceważy powyższy fakt i w dalszym ciągu porusza się po zmroku bez elementu odblaskowego lub na nieoświetlonym rowerze, sądząc, że w porę uda się uniknąć zagrożenia.

Piesi powinni pamiętać o obowiązkach wynikających z art. 11 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, tj. o obowiązku korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca, jak najbliżej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Idący po poboczu lub jezdni pieszy jest obowiązany iść lewa stroną drogi jeden za drugim. Pieszym zabrania się wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię.

 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia pieszego bez kamizelki odblaskowej i z odblaskiem

 

 

Źródło: KPP w Opocznie

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ