Uroczysty apel w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirowie

, 20 lutego 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia, w dniu 16 lutego o godzinie 9:00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirowie odbył się uroczysty apel.

Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia, w dniu 16 lutego o godzinie 9:00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirowie odbył się uroczysty apel.

”Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem”

W tym roku przypada 10 rocznica śmierci Ireny Sendlerowej. 108 lat temu, 15 lutego 1910 r. przyszła na świat Irena Sendlerowa z domu Krzyżanowska, córka Stanisława i Janiny z Grzybowskich – wybitna działaczka społeczna, pracownica Wydziału Opieki Społecznej m.st. Warszawy, kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota”, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Z narażeniem życia, heroizmem, w największej konspiracji wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, a następnie znajdowała im schronienie w polskich rodzinach, klasztorach i domach opieki. Prowadzony przez nią rejestr uratowanych dzieci, pozwolił po zakończeniu II wojny światowej na poznanie przez ocalone dzieci własnej tożsamości i tym samym odnalezienie bliskich.

Z okazji trwającego Roku Ireny Sendlerowej nasza szkoła zorganizowała szereg działań oddając w ten sposób “hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z biografią Ireny Sendlerowej przygotowując konkursowe prezentacje multimedialne. Naszych podopiecznych do refleksji nad dobrem  i własnym postępowaniem zachęciło wysłuchanie wspomnień osób ocalonych przez tę wielką postać. Kolejnym punktem programu było wyświetlenie krótkiego filmu o Holocauście.

Pamięcią o Bohaterce jest również tablica tematyczna wykonana w naszej szkole w ramach konkursu pt.: „ IRENA SENDLEROWA – MATKA DZIECI HOLOCAUSTU”.

 

Poszczególne działania zostały zorganizowane przez panie:

Magdalenę Boros – nauczyciela języka polskiego i Agnieszkę Kawalec – nauczyciela historii.

 

Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro!

(Irena Sendlerowa, Kawaler Orderu Uśmiechu)

 

Autor: Roman Podgórski
Źródło: Gmina Mirów

 

 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ