V Bieg Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

, 13 marca 2019
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

W tegorocznym Biegu wzięło udział prawie 250 osób. Wśród uczestników była młodzież ze szkół w gminie Odrzywół: PSP Odrzywół, ZSPiMS w Lipinach, harcerze z Gminy Stara Błotnica oraz młodzież z OSW Goździków.

Dnia 3-go marca o godzinie 12:00 w Odrzywole odbył się V Bieg Tropem Wilczym upamiętniający żołnierzy wyklętych.

W tym roku na bieg zapisało się ok 250 osób. Wśród nich był Starosta Przysuski Marian Niemirski, Wójt Gminy Odrzywół Marian Kmieciak, Wójt Gminy Gielniów Władysław Czarnecki, asystent Posła Dariusza Bąka Sławomir Szymczyk, Przewodniczący Rady Gminy Odrzywół Stanisław Gapys, przedstawiciele powiatu przysuskiego, nauczyciele, młodzież ze szkół (PSP Odrzywół, ZSPiMS w Lipinach), harcerze z Gminy Stara Błotnica, młodzież z OSW Goździków oraz chętni, którzy zapisali się na bieg.

Patronem Biegu odrzywolskiego był w tym roku słynny partyzant Ziemi Radomskiej i Kieleckiej, Żołnierz AK Antoni Heda „Szary”. To on kierował akcjami rozbicia więzień niemieckich w Starachowicach i Końskich. W 1946r. rozbił komunistyczne więzienie w Kielcach, uwalniając ponad 400 więźniów, głównie żołnierzy NSZ i AK. Władze komunistyczne skazały go na kilkakrotną karę śmierci, zamienioną na dożywocie na prośbę oficerów komunistycznej Armii Ludowej. Powodem była pomoc „Szarego” dla oddziału AL w czasie walk z Niemcami. Oprawcy UB zakatowali 3 braci i szwagra „Szarego”. W czasie PRL „Szary” był inwigilowany a w 1981r. w stanie wojennym został internowany.

Każdy uczestnik biorący udział w biegu mógł liczyć na pamiątkową koszulkę z podobizną Antoniego Hedy ps. „Szary”, pamiątkowy medal i plakat wraz z historią żołnierza niezłomnego.

Na mecie po przebiegnięciu dystansu 1963 metrów czekała gorąca herbata i pożywna grochówka.

Dla najlepszych w biegu w poszczególnych kategoriach czekały nagrody i dyplomy ufundowane przez Wójta Gminy Odrzywół Mariana Kmieciaka.

Bieg Tropem Wilczym w Odrzywole toczy się w miłej rodzinnej atmosferze, gdzie nie jest najważniejszy wynik, czy miejsce na podium, ale sam fakt upamiętnienia tych dzielnych patriotów, którzy nie złożyli broni i dalej po wojnie walczyli o Wolną Niepodległą Polskę.

Ogólnopolskim organizatorem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Fundacja „Wolność i Demokracja”.

Źródło: przysucha.pl
odrzywol.eu

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ