Warsztaty dawnych technologii w Maleńcu

, 1 marca 2019
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    2
    Shares

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu oraz Stowarzyszenie “W Dolinie Czarnej” zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach z zakresu dawnych technologii w obszarze metalurgii, produkcji broni palnej i krawiectwa.

Czego możemy się spodziewać na warsztatach

Warsztaty dawnych technologii są świetnym sposobem na zagłębienie się w historii bezpośrednio i osobiście. W ramach warsztatów ich uczestnicy nauczą się podstawowych technologii kowalskich i płatnerskich. Wykonają przedmioty użytkowe i elementy wyposażenia oddziałów powstańczych z okresu powstań narodowych. Oprawią kosy bojowe z okresu powstania styczniowego, złożą i zmontują czarnoprochową armatę i muszkiet/karabin. Nauczą się obsługi broni czarnoprochowej. Uszyją kostiumy historyczne, nabywając podstawowych umiejętności i wiedzy w zakresie krawiectwa, haftowania i czapnictwa. Tym samym wspólnie spędzą twórczo czas, poznając się nawzajem. Zyskają unikalną wiedzę w zakresie dawnych tradycji wytwórczych, rzemieślniczych i patriotycznych Zagłębia Staropolskiego. Zdobyta podczas warsztatów wiedza i umiejętności oraz zakupione wyposażenie pozwolą na powołanie wspólnej grupy rekonstrukcyjnej, popularyzującej staropolskie tradycje konspiracyjnej produkcji broni i uzbrojenia na potrzeby walki niepodległościowej.

Każdy z warsztatów trać będzie 60 godzin, i przeznaczony jest dla 12 osób.

Rodzaje warsztatów:

Metalurgia i kowalstwo

Tu poznawać będziemy tajniki kowalstwa artystycznego i użytkowego, staropolskich technologii obróbki żelaza (kucie, fryszowanie, walcowanie, pudlingowanie), dowie się o lokalnych tradycjach odlewniczych i ludwisarskich, będzie wykonywać elementy zdobnicze, kuć gwoździe, pozna też elementy galanterii żelaznej, płatnerstwa, konspiracyjnych technologii produkcji broni siecznej z okresu powstań narodowych (piki, kosy bojowe).

Rusznikarstwo i puszkarstwo

Na tych warsztatach omawiana będzie broń palna i jej historyczna ewolucja z uwzględnieniem ziem polskich, broń czarnoprochowa, staropolskie tradycje produkcji broni i amunicji, konspiracyjne wytwórstwo uzbrojenia na terenie Zagłębia Staropolskiego, budowa i montaż oraz obsługa historycznych replik broni palnej (armata czarnoprochowa, muszkiet/karabin).

Krawiectwo i czapnictwo

W tym obszarze znajdzie się: moda i ubiór na przestrzeni dziejów z uwzględnieniem ziem polskich, materiały i narzędzia krawieckie, czapnicze, hafciarskie, nauka szycia i krawiectwa, rekonstrukcja staropolskich ubiorów codziennych.

Warsztaty dawnych technologii

Wymienione warsztaty będą realizowane w ramach projektu pn. „Rekonstrukcje dawnych technologii wytwórczych narzędziem społecznej aktywizacji i integracji” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność”, wdrażanej przez Lokalną Grupę Działania „U ŹRÓDEŁ” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Do udziału w warsztatach zaprasza się osoby dorosłe, w tym młodzież szkolną.

Początek rekrutacji do udziału w tych szczególnych warsztatach rozpoczyna się 1 marca br.

Miejsce realizacji zajęć: Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu.

Więcej informacji na ten temat pod numerem telefonu – (41) 373 11 42, bądź poprzez e-mail: czarna.maleniecka@gmail.com

Źródło: konecki.powiat
fot. ZZH Maleniec

 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ