Warsztaty z wykonywania tradycyjnych palm wielkanonych

, 28 lutego 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Suchedniowski Ośrodek Kultury “Kuźnica” w Suchedniowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Mostkach zapraszają na “WARSZTATY Z WYKONYWANIA TRADYCYJNYCH PALM WIELKANOCNYCH”.

Suchedniowski Ośrodek Kultury “Kuźnica” w Suchedniowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Mostkach zapraszają na “WARSZTATY Z WYKONYWANIA TRADYCYJNYCH PALM WIELKANOCNYCH”, które odbędą się w dniu 10 marca 2018 r. o godz. 10:00 w sali lustrzanej SOK “Kuźnica”.

Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele Katolickim. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy. W Polsce tradycja robienia palm wielkanocnych najbardziej zachowała się na Kurpiach, w miejscowościach Lipniki i Łyse oraz w Małopolsce w tym w Lipnicy Murowanej. Co roku odbywają się tam konkursy na najpiękniejszą i największą palmę. Niektóre z nich osiągają wysokość nawet kilkudziesięciu metrów (najwyższa miała ponad 35 m). Dekoracje do palm nierzadko przygotowuje się już od początku Wielkiego Postu.

W regionie świętokrzyskim palmy mają skromniejsze rozmiary, ale symbolika jest taka sama, a estetycznie dorównają tym największym. SOK „Kuźnica” oraz  Koło Gospodyń Wiejskich z Mostek zapraszają na warsztaty z wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych, które uczestnicy będą mogli poświęcić w kościele w Niedzielę Palmową. Poświęcone palmy pali się w Wielką Sobotę, a popiół wykorzystuje się w następnym roku, w Środę Popielcową. Zapraszamy dzieci młodzież i dorosłych na fajną zabawę oraz poznawanie tradycji związanych z rokiem obrzędowym.

Materiały w  postaci kolorowej bibuły oraz wierzbowych gałązek – bazie kotki, uczestnicy przynoszą ze sobą.

Wstęp wolny.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Suchedniowie

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ