Wicepremier Piotr Gliński wzmacnia organizacje pozarządowe

, 16 kwietnia 2019
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares

Piotr Gliński zapewnił, że rząd wzmacnia organizacje pozarządowe, wzmocnienia ich finansowania – przekazano mi.in. 40 mln zł z Totalizatora Sportowego.

W województwie łódzkim działa niespełna osiem tysięcy organizacji pozarządowych, z czego spora część jest nieaktywnych. Niewiele lepiej cała Polska prezentuje się na tle innych zachodnioeuropejskich krajów. O tym, jak to zmienić w Łodzi rozmawiało ponad 300 przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządowców na konferencji zorganizowanej przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego i Narodowy Instytut Wolności.Polsce problem polega nie tylko na niedofinansowaniu organizacji, ale również na braku mody na działanie społeczne. – W krajach skandynawskich jest normalne, że jeden obywatel działa w kilku organizacjach społecznych. My jednak jesteśmy cały czas na etapie “akcyjności”.

Dlatego podczas konferencji w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego i Narodowy Instytut Wolności podpisały porozumienie. – Chcemy budować system dobrych praktyk współpracy z organizacjami pozarządowymi. W ramach programów, które realizujemy, chcemy stworzyć bardzo dobrą atmosferę współpracy na wszystkich etapach: od znoszenia barier formalnych przy składaniu wniosków aż po system współpracy z organizacjami pozarządowymi w trakcie realizacji działań – podkreślali działacze.

Gościem specjalnym konferencji był wicepremier Piotr Gliński, który zapewnił, że rząd wzmacnia organizacje pozarządowe mi.in. wzmocnieniem ich finansowania – w ostatnim czasie zapadła decyzja o przekazaniu na ich rzecz dodatkowych 40 mln zł z Totalizatora Sportowego.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że powołanie komitetu to część reformy, którą w obszarze organizacji pozarządowych przeprowadza resort. – Chcemy zachować to, co dobre, ale widzimy obszary słabsze i te z niedostatkami.

Zdaniem wicepremiera, odrębny organ administracyjny wewnątrz resortu pomaga rozwiązywać problemy w sektorze pozarządowym. – Żeby na wyższym poziomie móc rozstrzygać decydujące kwestie dotyczące wsparcia dla organizacji pozarządowych, żeby ten proces politycznych decyzji był krótszy i bardziej zdecydowany. To nie tylko prestiż, ale też większa siła polityczna dla organizacji pozarządowych – podsumował Piotr Gliński.

Źródło: opocznopowiat.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ