Włamywacz okradł altanę na skarżyskich działkach. Poszukuje go policja

, 29 marca 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Skarżyscy stróże prawa szukają przestępcy, który na terenie ogródków działkowych w Skarżysku-Kamiennej włamał się do altany.

Wybite szyby, zniszczone ogrodzenia, a nawet kradzież elektronarzędzi. Ten scenariusz powtarza się co roku. Już wraz z początkiem jesieni, z ogrodów działkowych znikają amatorzy własnych grządek, a pojawiają się amatorzy cudzej własności. Złodzieje kradną wszystko to, co uda im się sprzedać, dlatego służby mundurowe apelują o ostrożność.

Jeżeli okazuje się, że na miejscu nie ma nic wartościowego, niechciani goście wybijają okna lub niszczą altanki i ogrodzenia. Z policyjnych statystyk wynika, że do włamań na tereny działkowe w okresie jesienno-zimowym dochodzi minimum 3 razy w tygodniu. Służby mundurowe przyznają, że nawet mimo częstszych patroli, łapanie złodziei na działkach to jak łapanie dymu.

Jednocześnie apelują do właścicieli działek o większą ostrożność. Tym razem niestety łupem włamywacza padły narzędzia jak i elektronarzędzia ogrodowe o wartości około 1000zł. Wszystkich świadków, bądź osoby które mogą pomóc w sprawie, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji.

Jak się nie dać złodziejom?

Czy należąc do straży działkowców mogę mieć przy sobie paralizator?
Działkowcy mogą mieć przy sobie paralizator, gaz pieprzowy, wiatrówki, nawet noże, ogólnie te przedmioty, które nie wymagają pozwolenia. Jednak można ich użyć jedynie w sytuacji wyższej konieczności, czyli np. w obronie własnej.

Czy kradzież czajnika za 50 złotych to już przestępstwo czy wykroczenie?
Do 250 zł czyn kwalifikuje się jako wykroczenie, natomiast jeżeli czajnik został skradziony w trakcie włamania, jest to przestępstwo.

Jak można zabezpieczyć altanę przed złodziejami?
Przede wszystkim nie należy w niej przechowywać wartościowych przedmiotów, które mogą stać się łatwym łupem włamywacza. Można zainwestować w lepsze zamki – ceny zamków wahają się od 50 do nawet 600 zł.

Równie drogi jest monitoring, cena najtańszego to około 1500 zł. Można jednak przekonać do niego innych sąsiadów lub nawet zarząd ogródków. Postaw też na dobrego sąsiada, który częściej przebywa na działce, który zaalarmuje innych działkowców i policję.

A może lepiej ubezpieczyć swoją własność?
Przy kompleksowym ubezpieczeniu działki lub domu letniskowego o wartości ok. 30 tys. zł oraz mienia ruchomego np. huśtawki i stałych elementów o wartości 5 tys. zł składka wynosi w zależności od ubezpieczyciela od ok. 100 do nawet 500 zł rocznie. W przypadku kiedy zdecydujemy się na dokupienie ryzyka dewastacji dla całego mienia – składka rośnie.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ