Wokół idiomu polskości

, 19 października 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Wczoraj, 18 października, w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbył się recital fortepianowy Pawła Kowalskiego.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Wczorajszy recital fortepianowy pt. „Wokół idiomu polskości. Muzyczne postscriptum” wpisał się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Stąd w repertuarze koncertu znalazły się utwory skomponowane przez rodzimych twórców. Głównie Fryderyka Chopina, ale też Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego – jednego z budowniczych naszej niezależności państwowej. Nie zabrakło też dzieł współczesnych nam kompozytorów: Wojciecha Kilara i Krzysztofa Komedy.

Zamkowa sala, w której odbył się koncert, wypełniona została po brzegi publicznością, która w skupieniu przysłuchiwała się brzmieniom fortepianu. Widzowie byli pod wielkim wrażeniem kunsztu artysty, co wyrażali gromkimi brawami.

Wystąpił na nim uznany w kraju i światowej sławy pianista Paweł Kowalski. Koncertował on we wszystkich polskich filharmoniach i w wielu miastach całego świata.

Artysta, przy okazji wykonywanych utworów, w przystępny i szczegółowy sposób omawiał ich historie i kompozycje.

Paweł Kowalski studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver – dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego. Pianista występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach oraz w Salle Pleyel w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Tonhalle w Zurychu, Konserwatorium Kólewskim w Brukseli, Conservatori Superior w Palma de Mallorca, Auditorio Mozart w Saragossie, Palau de la Musica w Walencji, Estonia Concert Hall w Tallinie, Narodowej Sali Koncertowej im.Bartoka w Budapeszcie, Filharmonii George Enescu w Bukareszcie, Casa de la Cultura w Buenos Aires oraz z Orquesta Sinfonica de Chile w Santiago; brał udział w festiwalach: BBC Polish Season w Londynie, Europalia International Arts Festival w Brukseli, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Festiwal Wiosenny w Budapeszcie, Concentus Moravie, w Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Warszawie, Dusznikach Zdroju, Antoninie, Mariańskich Łaźniach i Gaming, Festiwalach Mozartowskich w Warszawie i Gdańsku, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Kwartet Śląski i Jego Goście i innych.

Paweł Kowalski koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, Katowicach i Warszawie oraz z orkiestrami filharmonicznymi w Europie; dokonał nagrań dla radia i telewizji w wielu krajach Europy oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika. Paweł Kowalski był jurorem sześciu międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Recital zamknął symboliczny poczęstunek dla przybyłych gości.

Organizatorem wydarzenia było Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ