Wspólna walka ze smogiem- współpraca z administracją

, 6 marca 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W poniedziałek, 5 marca, w Senacie odbyło się drugie spotkanie w ramach konferencji „Współpraca administracji rządowej i samorządowej – niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza w Polsce”.

Istotne przedsięwzięcia

Inicjatorem i organizatorem spotkania był marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Na jego zaproszenie gminę Opoczno reprezentowali: Anna Zięba, zastępca burmistrza, Tomasz Łuczkowski, sekretarz miasta, oraz Dominika Chybowska, inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska w Opocznie.

Konferencję otworzył marszałek Senatu, który już na wstępie zaznaczył, że tego typu przedsięwzięcia są bardzo istotne.

– Jestem przekonany, że konferencja jest bardzo ważna, bardzo potrzebna i że przyniesie swoje owoce. Organizujemy ją po raz drugi. Jeśli będzie potrzeba, drzwi Senatu, ten gmach jest otwarty do debaty, do dyskusji, do ważnych dyskusji. A są takie oczekiwania, bo jest taka potrzeba – mówił.

W konferencji oprócz samorządowców wzięli udział również m.in.: Łukasz Szumowski, minister zdrowia, Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju oraz Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, często określany mianem „ministra od smogu”.

Czyste powietrze

Spotkanie było okazją do zaprezentowania stanu prac nad rządowym programem Czyste Powietrze. Resort środowiska przedstawił swoje działania w kontekście ogłoszonego 22 lutego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko Polsce w sprawie jakości powietrza. Poruszono również kwestie związane z wpływem zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.

W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.

Podczas konferencji samorządowcy zgłaszali wielokrotnie swoje wnioski, propozycje i uwagi. Podkreślono, że samorząd może zrobić bardzo dużo, ale nie jest w stanie zmieniać ustawodawstwa, norm jakościowych powietrza, właściwych parametrów paliw, nie ustalali też taryf za energię elektryczną, itd., stąd między innymi współpraca samorządów z rządem na szczeblu centralnym.

Warto zaznaczyć, że takie spotkania, jak te organizowane przez marszałka Senatu napawają optymizmem i pozwalają wierzyć w to, że w ciągu najbliższych lat problem smogu będzie systematycznie rozwiązywany. Gmina Opoczno z pewnością będzie robiła wszystko w tym zakresie, aby zniwelować zanieczyszczenie powietrza w Opocznie.

Źródło: Oficjalna Strona Miasta Opoczno

 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ