Wykład ,,Wiejscy skrzypkowie z regionu radomskiego i szydłowieckiego”

, 1 grudnia 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

7 grudnia w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbędzie się wykład poświęcony skrzypkom ludowym z regionu. Wykład wygłosi prof. Andrzej Bieńkowski.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu serdecznie zaprasza na wykład prof. Andrzeja Bieńkowskiego o skrzypkach ludowych z terenów wiejskich, które znajdują się w okolicy wyznaczanej przez miasta: Szydłowiec, Radom, Potworów i Przysucha. To tereny charakteryzujące się odrębnością muzyczną od innych regionów. W tych okolicach jeszcze do niedawna muzykanci wiejscy odgrywali bardzo ważną rolę społeczną, będąc nieodłącznym i jednym z najważniejszych elementów podczas wesel, zabaw i świąt rodzinnych. To tutaj znanych było wielu ludowych ,,wirtuozów” skrzypiec, którzy przechodzili drogę muzykancką od grania ,,Kolbergowskiego” z basami do grania z harmonistami, zachowując i ukazując swój wyjątkowy styl. Takimi skrzypkami byli między innymi: Marian Bujak, Jerzy Łudczak, Antoni Wyrwiński, Walenty Gibała, Józef Wrzesień, Józef Kędzierski, Józef Zaraś i wielu wielu innych.

Andrzej Bieńkowski w latach 80-tych przyjechał na badania etnograficzne na radomską wieś w momencie, gdy wielu muzykantów już nie praktykowało, a muzyka ,,weselna” grana ,,na żywo” została zastąpiona muzyką elektroniczną. Dzięki wielkiej pasji, determinacji oraz wsparciu żony udało mu się zarejestrować, na taśmach audio oraz wideo, wspaniałych muzykantów – ich muzykę i opowieści, a także słuchaczy i tancerzy, którzy żywo reagowali na graną w starym stylu muzykę wiejską. Wiele z tych nagrań to ,,perły etnomuzykologii” i bezcenne źródło wiedzy dla młodych kontynuatorów wiejskich tradycji muzycznych.

Dnia 7 grudnia (czwartek) o godz. 12.00 mieszkańcy Szydłowca i wszyscy chętni będą mieli świetną okazję do wspomnienia i poznania sylwetek najlepszych wiejskich skrzypków z regionu, których Andrzej Bieńkowski przedstawi poprzez opowieści i prezentację etnograficznych materiałów audiowizualnych. Wykład odbędzie się w Sali kominkowej Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów.

Wykład to ostatnie wydarzenie projektu ,,Ludowe stradivariusy”, realizowanego przez MLIM w Szydłowcu w 2017 roku, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy!

 

Autor: Katarzyna Zedel
Zdjęcie: fot. arch. Muzyka Odnaleziona

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ