„Sobiescy – zachowane w dźwiękach” – MLIM w Szydłowcu

, 13 sierpnia 2018
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    2
    Shares

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu w 2018 roku – roku obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości Polskiej oraz roku Jubileuszu 50- lecia powołania szydłowieckiej placówki muzealnej realizuje projekt poświęcony Jadwidze i Marianowi Sobieskim!

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę szydłowieckie muzeum obchodzi 50-lecie swojej działalności. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu stałą ekspozycję udostępniło zwiedzającym w 1975 r. Jednak pracę nad jego organizacją rozpoczęto siedem lat wcześniej.

Dla uczczenia tej rocznicy MLIM realizuje projekt badawczo-edukacyjny przybliżający działalność Jadwigi i Mariana Sobieskich. Praca dwojga wybitnych etnomuzykologów była punktem wyjścia dla organizacji muzeum w Szydłowcu wiele lat po jej rozpoczęciu. Dorobek naukowy Sobieskich to przede wszystkim ogromne archiwum fonograficzne dotyczące tradycyjnej kultury muzycznej Polski. Zbiór ten okazał się kamieniem milowym w rozwoju polskiej etnografii muzycznej, „pamiętającej” jeszcze wtedy Oskara Kolberga.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych

Jadwiga (1909-1995) i Marian (1908-1967) Sobiescy byli muzykologami, którzy jako pierwsi w Polsce skupili swoje zainteresowania na folklorze muzycznym. Od lat 30. Jadwiga prowadziła badania, zbierając przykłady folkloru muzycznego w Wielkopolsce i na Mazowszu. W swojej pracy wiele uwagi poświęcała praktyce wykonawczej oraz twórczości dudziarskiej i koźlarskiej. Jeszcze przed wojną rozpoczęła pracę w Regionalnym Archiwum Fonograficznym przy Zakładzie Muzykologii Uniwersytetu Poznańskiego. Marian Sobieski początkowo poświęcił się zagadnieniom muzyki artystycznej, dopiero po wojnie – i nie bez wpływy żony – przekonał się ostatecznie do folkloru muzycznego. Od lat 40. Sobiescy odtwarzali zniszczone archiwum fonograficzne, apelując o intensywne zbieranie folkloru muzycznego w całym kraju. W wyniku ogólnopolskiej akcji nagrano ponad 50 000 melodii i pieśni. Pracując w PAN przyczynili się do wydania serii „Polska Pieśń i Muzyka Ludowa. Źródła i materiały”. Jadwiga Sobieska już po śmierci męża, wraz z Janem Stęszewskim, opracowała koncepcję muzeum, którego 50-lecie organizacji świętujemy w tym roku.

W ramach projektu „Sobiescy – zachowane w dźwiękach” Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu planuje zrealizować wystawę czasową pod tym samym tytułem która – jak informuje instytucja – „będzię pierwszą w muzealnictwie polskim wystawą biograficzną poświęconą Jadwidze i Marianowi Sobieskim, wzbogaconej o gromadzone przez nich instrunenty, znajdujące się obecnie w zbiorach MLIM w Szydłowcu oraz cenne materiały z Archiwum Fonograficznego Instytutu Sztuki PAN.”

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert o formule – Turnieju Dudziarzy – do którego zaproszono muzyków z Wielkopolski oraz Podhala, którzy zaprezentują tradycyjne muzyczne regiony, w którychy J. I M. Sobiescy rozpoczynali swoją działalność etnomuzykologiczną.

Wystawie w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu towarzyszyć będzie szereg wydarzeń kulturalnych: m.in.

 

Redakcja portalu Odrowąż24.pl nie może się doczekać wszystkich tych wydarzeń, które zostaną udokumentowane a następnie udostępnione naszym czytelnikom na łamach portalu naszego Portalu.

Więcej informacji na temat konkursu „Od fonografu do smartfona” znajdziecie → TUTAJ

Serdecznie zapraszamy !

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ