XVI Ogólnopolski tydzień bibliotek – Końskie

, 8 maja 2019
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

8 maja rozpoczyna XVI Ogólnopolski tydzień bibliotek, dlatego dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Końskie zaprosił bibliotekarzy z powiatu koneckiego.

Począwszy od 8 maja, rozpoczyna się XVI Ogólnopolski tydzień bibliotek. W przeddzień tych obchodów Dariusz Kowalczyk- dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie zaprosił bibliotekarzy z powiatu koneckiego oraz władze samorządowe, by wspólnie świętować. Podczas otwarcia uroczystości powitał zebranych gości i podziękował za zaangażowanie w codzienną pracę – niełatwą, bo przecież biblioteka we współczesnym świecie musi rywalizować z mediami, kinem oraz Internetem.

Jednak wprowadzając możliwość czytania i wypożyczania książek w serwisie internetowym, biblioteka wychodzi naprzeciw, jak powiedział, swojemu wrogowi, którym jest Internet z natłokiem ogromu informacji. Dyrektor Kowalczyk również zwrócił uwagę na innowacyjność koneckiej biblioteki, która tworzy przy tym dobrze prosperujące wydawnictwo “Arslibris” oraz prowadzi cieszące się dużym zainteresowaniem Centrum Informacji Turystycznej.

Z racji tego, że konecka placówka pełni rolę biblioteki powiatowej, Marian Wikiera- Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w imieniu pełniącego funkcję Starosty Koneckiego – Grzegorza Pieca odczytał list oraz przekazał Atlas “Ziemia Odrowążów” dla wszystkich gminnych bibliotek.

„Pełnią Państwo służebną misję wobec nauki i kształcenia. Biblioteki stanowią ważne zaplecze dla edukacji szkolnej i samokształcenia. […]. Państwa cierpliwość, indywidualny kontakt z czytelnikiem, a przede wszystkim chęć i umiejętność zrozumienia jego potrzeb pozwala przełamać informacyjne bariery także osobom starszym i niepełnosprawnym” – napisał Grzegorz Piec.

Po wystąpieniu koneckiego burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, wszyscy z uwagą przysłuchiwali się opowieściom Mariana Chochowskiego – autora książki “Przeminęło w czasie”. Jego dzieciństwo było na tyle emocjonalne, że wiele przykrych momentów zapadło w jego głowie m.in. widok zniszczonej przez Niemców synagogi, łapanki na ulicy Targowej, wtargnięcie do jego domu sowieckich żołnierzy 16 stycznia 1945. Jego jedyną zabawą i formą rozrywki było granie w “szmaciankę”. Podkreślał, że Końskie jego dzieciństwa były cichym, spokojnym, biednym miasteczkiem, nie takim jak dziś.

Po chwili refleksji głos zabrała Grażyna Dukat, autorka poetyckiego tomiku “Limeryki”. Przytoczyła kilka swoich  żartobliwych krótkich wierszy, często ujętych w formie frywolnych rymów.

 

Źro
dło: konecki.powiat.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ