Zdrowe zamienniki napojów energetyzujących

, 18 września 2018
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Głównym powodem, dla którego ludzie sięgają po napoje energetyzujące jest uczucie pobudzenia organizmu oraz poprawa koncentracji. Jakie są jednak naturalne zamienniki, które nie dewastują naszego organizmu tak znacznie jak „energetyki”?

 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Głównym powodem, dla którego ludzie sięgają po napoje energetyzujące jest uczucie pobudzenia organizmu oraz poprawa koncentracji. Osoby, które je spożywają nie zawsze jednak zdają sobie sprawę z możliwych zagrożeń wynikających z ich konsumpcji. Biorąc pod uwagę szeroką gamę produktów dostępnych na rynku, laikowi ciężko będzie wybrać produkt, który poza efektem pobudzającym nie będzie miał negatywnego wpływu na organizm.

Zdrowe zamienniki napojów energetyzujących

Analizując szeroki wachlarz takich produktów, warto zastanowić się czy nasz wybór jest właściwy. Skupiając się na efekcie pobudzającym oraz poprawiającym zdolności intelektualne, warto wziąć pod uwagę kilka zamienników, które to nie będą niszczyć poszczególnych przestrzeni naszego organizmu.

A zaliczyć do nich możemy:

Zielona herbata:

Herbata to drugi pod względem popularności napój spożywany na świecie, przed nią uplasowała się jedynie woda. Na rynku dostępnych jest jej wiele rodzajów, jednak to zielonej przypisywanych jest wiele pozytywnych właściwości. Oprócz działania przeciwnowotworowego, przeciwutleniającego ma również funkcję pobudzającą.
Zawdzięcza to alkaloidom purynowym, które zawarte są w jej naparze. Natomiast obecność teiny powoduje zmniejszenie uczucia senności oraz zmęczenia. Dodatkowo wpływa na poprawę koncentracji oraz procesów myślowych. Teina ma słabsze i wolniejsze działanie niż kofeina zawarta w kawie, jednak nie odkłada się w organizmie. Kolejnym składnikiem zielonej herbaty, który ma pozytywny wpływ jest aminokwas o nazwie teanina, który korzystnie oddziałuje na pracę mózgu.

Żeń-szeń:

Roślina, która ceniona jest za swoje działanie polegające na poprawie pamięci oraz koncentracji. Korzystnie wpływa również na witalność i energię życiową. Dodatkowo uodparnia na stres, jak i zmniejsza czas reakcji organizmu. Jest także pomocny przy leczeniu niektórych chorób, między innymi cukrzycy. Jako suplement diety jest dostępny na rynku w wielu formach np. korzenia, proszku, herbaty, a nawet nalewki.

Miłorząb japoński:

Roślina od lat stosowana w medycynie chińskiej. Obecnie popularna jest na całym świecie, również w Polsce. Drzewo to doceniane jest z powodu swojego korzystnego działania na organizm, między innymi na układ sercowo-naczyniowy. Stosuje się go w przypadku leczenia zaburzeń układu nerwowego. Na podstawie wielu badań stwierdzono, iż wyciąg z tej rośliny skutecznie poprawia pamięć.

Żywność pochodzenia roślinnego, bogata w przeciwutleniacze:

Witaminy C i E oraz β-karoten – mają one wiele korzystnych funkcji w organizmie, są kluczowe w profilaktyce chorób takich jak cukrzyca, czy miażdżyca. Dodatkowo wymienione substancje w znaczący sposób wydłużają czas aktywności umysłowej. Ponadto jak pokazują wyniki wielu badań wpływają również na koncentrację oraz pamięć. Ich źródłami w żywności są warzywa i owoce, głównie pomarańcza, dynia, papryka oraz orzechy i oleje.

Zdrowe zamienniki napojów energetyzujących

W kolejnym artykule poruszmy tematykę kawy! Czy na pewno to dobry wybór? Czy kawa jest naturalnym i mało szkodliwym zamiennikiem napoi energetyzujących? Już niebawem !

Więcej na temat składu napojów energetyzujących, ich negatywnych i pozytywnych skutków działania możecie przeczytać tutaj! 

Zabójcze połączenie: Energetyki + Alkohol 

Niebawem kolejny artykuł z serii LifeStyle – Odrowąż24 DBA O TWOJE ZDROWIE. A niedługo postaramy się rozruszać naszych czytelników wraz z trenerem personalnym Patrykiem Mnichem ! Zostańcie z NAMI !

 

Napoje energetyczne - Odrowąż24 LifeStyle

 

Damian Grądzki – Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Specjalista z zakresu żywienia w chorobach układu krążenia i układu pokarmowego. Przeszedł szereg szkoleń i konferencji gdzie nabywał wiedzę teoretyczną, którą na co dzień wykorzystuję w praktyce. Damian bierze udział w wielu projektach związanych z dietetyką czy zdrowym trybem życia. Od pisania artykułów dla specjalistycznych magazynów żywieniowych, aż po prowadzenie bloga o odchudzaniu!

Więcej na temat Damiana Grądzkiego będziecie Państwo mogli przeczytać klikając zdjęcie powyżej 😉 oraz w link poniżej 

LifeStyle – Odrowąż24 doradza jak zadbać o swoje zdrowie!

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ