Ziemia Odrowążów rozbrzmiewa muzyką, cz. 1

, 18 października 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Ten, kto twierdzi, że w małych miastach i wsiach niewiele się dzieje, jest w dużym błędzie. W obrębie zaledwie kilku powiatów w ciągu roku odbywa się aż kilkadziesiąt imprez muzycznych.

Najwięcej atrakcji czeka w miesiącach letnich, czyli od czerwca do sierpnia. Nic w tym dziwnego – każdy chce jak najlepiej wykorzystać letnie miesiące, a gminy w dużym stopniu to ułatwiają, organizując festyny, koncerty i przeglądy kapel ludowych. To też najlepszy czas dla nowych zespołów, próbujących swoich sił przed dużą publicznością. Imprezy muzyczne nie kończą się jednak wraz z ciepłymi dniami, lecz trwają nadal.

Co prawda, już nie w takiej ilości, ale zimą także znajdzie się okazja do zabawy przy muzyce. Każdy powiat z okręgu Ziemi Odrowążów organizuje przynajmniej kilka tego typu wydarzeń w ciągu roku. Wiele jest cyklicznych, odbywających się co rok w danym miesiącu. Niektóre są tylko raz na jakiś czas, inne – niepowtarzalne.

Oto przegląd kilkunastu imprez muzycznych, które warto wpisać w kalendarz. A skoro w miesiącach letnich jest ich najwięcej, to zestawienie i pierwszą część artykułu otworzą koncerty czerwcowo-sierpniowe.

Czerwiec

Od kilkunastu, a być może nawet od kilkudziesięciu lat, Szydłowiec obchodzi Noc Kupały, czyli święto ognia, wody, urodzaju, płodności, miłości i radości, potocznie zwane Wiankami. Wydarzeniu towarzyszy szereg atrakcji – występ orkiestry dętej, spektakl taneczny, puszczanie wianków na wodę, fajerwerki i oczywiście – koncert. Ten ostatni jest zdecydowanie najbardziej popularny, a to dlatego, że na scenę muzyczną na dziedzińcu szydłowieckiego Zamku przyjeżdżają sławne, polskie zespoły. Chociażby w tym roku można było usłyszeć kapelę “Ciupaga”, a kilka lat temu znany zespół Megitza – finalistę programu “Must be the music”.

Wianki dzieją się też w Opocznie, gdzie tradycją są konkursy, tańce i koncerty, ale też Turniej Piłki Nożnej czy pokaz militarny. Na scenie w zeszłym roku gościły zespoły Luigi Padano, Como No oraz Marcin Kłosowski, który jest gwiazdą disco-polo.

Ludowe melodie wypełniają gminę Orońsko podczas “Lata z Folkiem”. W tym roku zdecydowaną przewagę miały zespoły damskie, które wydarzenie dodatkowo uświetniły pięknymi, ludowymi strojami.

W czerwcu można także dobrze bawić się w Mirowie. W tym roku gmina po raz pierwszy zorganizowała wydarzenie pod hasłem “Dni Mirowa”. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, dorosłych i osób starszych, jednak najwięcej tłumów przyciągnęły zespoły disco-polo. Na scenie można było oglądać między innymi Love Dance, FoX, Cassino, Tarzan Boys oraz Boma.

Ale to nie jedyne tego typu wydarzenie w czerwcu w Mirowie. Gmina organizuje także huczny Festyn z okazji Dnia Dziecka i Młodzieży. Muzyka disco-polo rozbrzmiewa wtedy już od rana, a zabawa trwa do późnego wieczora.

Lipiec

Lipiec w powiecie koneckim otwiera festyn “Dni Fałkowa”, gdzie w tym roku zagrała prawdziwa gwiazda polskich scen muzycznych – Krzysztof “KASA” Kasowski. Mieszkańcy co roku bawią się przy rytmach różnorodnej muzyki, w tym także cygańskiej. Prócz tego Fałków oferuje atrakcje dla dzieci, a dla wytrwałych po całym dniu zabaw jest jeszcze dyskoteka pod gołym niebem.

Wielkie rockowe szaleństwo przyciąga corocznie tłumy ludzi do Szydłowca, na dziedziniec Zamku. Festiwal im. Andrzeja Siewierskiego „Rock na Zamku” to wspaniała okazja do skosztowania trochę mocniejszej muzyki niż ludowe melodie czy piosenki disco-polo. Jak pokazują ostatnie lata, amatorów takiego brzmienia nie brakuje – na szydłowieckim Zamku bawią się wtedy setki osób w każdym wieku.

Jednak ci, którzy już w lipcu zatęsknią za ludową muzyką, powinni wyruszyć do gminy Orońsko, a konkretnie do Zaborowia, gdzie co roku odbywa się Wojewódzki Przegląd Kapel Ludowych. W tym dniu gromadzi się komisja, która ocenia występy uczestników, a na koniec przyznaje trzy nagrody główne oraz kilka wyróżnień.

Gmina Opoczno także chwali się kapelami ludowymi. Przegląd zespołów, grających ten typ muzyki odbywa się corocznie i jest częścią Festynu Ludowego w Bielowicach organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej w Bielowicach, Powiat Opoczyński, Gminę Opoczno i Miejski Dom Kultury. W lipcu Bielowice rozbrzmiewają więc oberkiem, kujawiakiem i innymi melodiami “pod nóżkę”.

Jednym z głośniejszych wydarzeń lata jest Festiwal Disco Polo Super Hit, który już szósty raz odbył się w Szydłowcu nad zalewem. W tym przypadku gmina Szydłowiec łączy siły z gminą Chlewiska, bo głównym organizatorem wydarzenia jest Rafał Czubak – sołtys Chlewisk. Z roku na rok wydarzenie przyciąga coraz więcej osób – wielbiciele disco-polo zjeżdżają się z wielu miejscowości, nie tylko z obrębu Ziemi Odrowążów. W tym roku zdecydowanymi faworytami były zespoły: Boys, D. Bomb oraz Mirami.

Sierpień

Święto Żelaza i Stali to gratka dla wielbicieli imprez muzycznych. W Chlewiskach, w zabytkowej hucie żelaza można spotkać prawdziwe gwiazdy – w tym roku na scenie gościł Norbi. Jego charyzma i poczucie humory przyciągnęły na wydarzenie setki osób. Dodatkowym atutem są występy kabaretów i pokazy wytapiania stali.

Ostatnim, zamykającym pierwszą część artykułu o imprezach muzycznych w obrębie Ziemi Odrowążów jest wydarzenie Dni Papryki. Festiwal odbywa się zawsze w sierpniu już od 25 lat! Organizatorem jest gmina Przysucha, a artyści występują na scenie w Potworowie. Tegoroczną gwiazdą była Eleni, a humoru dodał kabaret “My z Kopydłowa”.

Powyższe zestawienie pokazuje, że wcale nie trzeba mieszkać w dużym mieście, żeby dobrze się bawić. Także gminy miejsko-wiejskie potrafią zorganizowć szereg imprez muzycznych, na których można posłuchać prawdziwych gwiazd, dobrze się bawić i spędzić czas wśród otwartych i ciekawych świata ludzi. Koncertów jest, oczywiście, dużo więcej, więc warto śledzić ogłoszenia powiatowe i gminne. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ