Gdzie pobiegać w Ziemi Odrowążów? Podpowiedzi

, 20 lutego 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Biegać każdy może. A że sport i styl życia fit stają się coraz bardziej modne, to starsi i młodsi próbują swoich sił w bieganiu. Ziemia Odrowążów pęka w szwach od zawodów.

Wzięliśmy pod lupę kilka biegów, w których można brać udział w obrębie Ziemi Odrowążów. Odbywają się cyklicznie, a niektóre z nich mają nawet kilkadziesiąt lat historii! Z roku na rok w biegach bierze udział coraz więcej osób, co tylko dowodzi, że sport to zdrowie. W dodatku ten jest łatwo dostępny dla każdego i… tani. Wystarczą dobre buty, które można kupić za kilkadziesiąt złotych. Krótkie spodenki i koszulkę ma w domu każdy, więc nie pozostaje nic innego, jak wskoczyć w sportowy strój i przyjemnie się zmęczyć.

Zawody i turnieje

Poniżej przedstawiamy zawody i turnieje, które dostępne są dla każdego na wyciągnięcie ręki. Do wyboru jest przynajmniej kilkanaście imprez sportowych w ciągu roku.

Jednym z bardziej znanych w Szydłowcu i okolicach wyścigiem jest Bieg Zygmuntów. Mimo że w tym roku odbył się dopiero po raz czwarty, to zyskał sobie już spore grono uczestników. W zawodach bierze udział kilkaset osób. Zwycięzcy, którzy staną na podium, otrzymują nagrody pieniężne, a pierwsza setka – medale. Bieg co roku organizowany jest w maju, a trasa wynosi pięć kilometrów. To bardzo dobra odległość, by rozpocząć swoją przygodę z bieganiem.

Znacznie bogatszą tradycją może pochwalić się czerwcowy Ogólnopolski Bieg Uliczny w Sadku. W tym roku biegacze rywalizowali już po raz dwudziesty ósmy. Do pokonania uczestnicy mają dziesięć kilometrów – wymagana jest więc przynajmniej przeciętna kondycja. Atrakcją przed i po biegu jest festyn rodzinny, który ściąga na imprezę grono kibiców.

Niemal równie długą historię posiada organizowany w Końskich majowy Masowy Bieg Uliczny. Od dwudziestu sześciu lat ściga się w nim każdy – ośmio- i osiemdziesięciolatek, mama, tata, nauczyciel, piekarz i starosta. Spróbować może nawet amator, bo odległość od startu do mety to.. 400 metrów. Na najlepszych czeka puchar, a nagrodą pocieszenia są drobne upominki.

W Baryczy, we wrześniu 2017r, miały miejsce jubileuszowe – dwudzieste piąte – Wojewódzkie Biegi Przełajowe „Sprawni Razem”. W zawodach biorą udział drużyny z całego województwa świętokrzyskiego, reprezentujące ośrodki szkolno-wychowawcze i szkoły. W biegu, w tym roku, wziął nawet udział dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

 

Na uwagę zasługuje zapoczątkowanie nowych zawodów w Przysusze Bieg Po Zdrowie. Chociaż wyścig miał dopiero dwie październikowe edycje, to cel jest szczytny – pomóc osobom chorym na stwardnienie rozsiane. Do wyboru są dwie trasy – mini, czyli czterokilometrowa i mega, czyli ośmiokilometrowa. Obie są do pokonania nawet dla osób, które nie biegają szczególnie intensywnie. Satysfakcja z pokonania takiej trasy będzie na pewno wyjątkowa.

Chyba najstarszym biegiem w historii Ziemi Odrowążów jest wyścig “Szlakiem walk Hubalczyków” na trasie Skrzyńsko – Przysucha. Zazwyczaj odbywa się w maju i liczy sobie aż… trzydzieści osiem lat! Biorą w nim udział nawet najmłodsi, bo dopuszczalna, dolna granica wiekowa to zaledwie dziewięć lat. Dzieci mają do pokonania trochę więcej niż pół kilometra. Górna granica wieku nie obowiązuje, ale dystans jest podzielony w zależności od tego, ile uczestnik ma lat. W każdej kategorii dla pierwszych trzech miejsc przewidziane są nagrody rzeczowe.

Zupełnym świeżakiem, w porównaniu do poprzedniego wyścigu, jest Powiatowy Bieg Niepodległościowy w Skarżysku-Kamiennej. Wystartował w zeszłym roku, w październiku i od razu skusił kilkaset osób. Nie bez znaczenia były atrakcyjne nagrody – po kilkaset złotych dla zdobywców podium w każdej kategorii.

Powiat opoczyński, a konkretniej miejscowość Mroczków Gościnny, od trzech lat organizuje w listopadzie Bieg Militarny. Zespół Szkół Technicznych zaprasza szkoły, służby mundurowe oraz inne osoby do wzięcia udziału w wyścigu. Trasa upstrzona przeszkodami, uatrakcyjniona jest strzelanie do celu. Głównym przekazem imprezy jest promowanie aktywności fizycznej i postawy obronnej.

W Skarżysku-Kamiennej już po raz siedemnasty odbył się listopadowy Półmaraton Wtórpol. Mimo że trasa jest dedykowana raczej dla zaawansowanych, bo liczy ponad dwadzieścia kilometrów, to chętnych nie brakuje. W tym roku powiat postanowił wyjść naprzeciw coraz większej liczbie uczestników i zaproponował coś dla mniej wytrwałych biegaczy. Nowa kategoria to Dycha Wtórpol, czyli dziesięć kilometrów do przebiegnięcia. Motywacją dla nowicjuszy są na pewno nagrody pieniężne dla zdobywców podium.

Jak mawiają miłośnicy wyścigów: “Bieganie to nie sport – to styl życia”. Dla niektórych to sposób na schudnięcie, dla innych przyjemność, dla jeszcze innych – chwila dla siebie, by pomyśleć i zrelaksować się. W ciągu godziny biegu można spalić nawet 600 kalorii! I to zwykłym truchtem, nie musimy biec na czas – wystarczy regularność i stałe trasy. Nieważne, dlaczego zaczynasz biegać – ważne, byś robił to regularnie i traktował jak dobrą zabawę.

 

Paulina Padzik

Dziennikarka z wykształcenia i pasji. Organizatorka i prowadząca Plebiscytu Mediatory. Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ