Noc Muzeów w Skarżysku: otwarcie wystawy i pokaz filmów niezależnych

, 16 maja 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku po raz kolejny bierze udział w Nocy Muzeów. Zapraszamy w najbliższą sobotę (19 maja) od godziny 18.00 do bezpłatnego zwiedzania i do udziału w plenerowym pokazie filmów nagrodzonych podczas Festiwalu Grand Off.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
NOC MUZEÓW w Skarżysku-Kamiennej

18.00 – 22.00 – bezpłatne zwiedzanie Muzeum Orła Białego
18.00 – otwarcie wystawy „Wielka wojna i pokój” z Muzeum karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie
18.30 – 20.00 – pamiątkowe zdjęcia z eksponatami muzealnymi
20.00 – 22.00 plenerowy pokaz filmów (najciekawsze produkcje niezależne z całego świata, które zostały nagrodzone podczas Festiwalu Grand Off)

 

WYSTAWA

W roku 2018 mija setna rocznica zakończenia pierwszej w dziejach ludzkości wojny, którą ze względu na swój zasięg i ilość zaangażowanych państw nazwano wojną światową. Ta wojna, zupełnie inna niż II wojna światowa, wykształciła w społeczeństwach analogiczne procesy obronne i propagandowe. Jednym ze zjawisk, które rozkwitły w owym czasie, była karykatura.

 

Jak bujnie rozkwita satyra w czasach I wojny światowej mogą się Państwo przekonać odwiedzając wystawę zatytułowaną „Wielka Wojna”. Scenariusz i opracowanie merytoryczne przygotował dr Piotr Szlanta, adiunkt na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Wystawa jest zogniskowana wokół kilkunastu zasadniczych problemów i zjawisk zachodzących podczas Wielkiej Wojny. Reprodukowane karykatury, w liczbie 84, zostały pogrupowane w czternaście działów tematycznych, a mianowicie: Kocioł bałkański, Militaryzm przed 1914 rokiem, Obrazy Rosjan, Obrazy Niemców, Obrazy Anglików, Szatan znad Szprewy, Życie na froncie, Życie na zapleczu, Role kobiet, Wojna na morzu, Globalny wymiar wojny, Oblicza śmierci, Zabiegi o Polskę oraz Radość sukcesu, gorycz klęski.
W każdej z nich, na przykładzie sześciu, pochodzących z różnych państw i prezentujących odmienną perspektywę ilustracji, są prezentowane różnorakie aspekty problemu i punkty widzenia. Spinają je działy chronologiczne, prezentujące na początku – narastanie antagonizmów na i wokół Półwyspu Bałkańskiego oraz militaryzację społeczeństw i wyścig zbrojeń przed 1914 rokiem, a na końcu – efekty wojny w postaci rozpadu wielonarodowych imperiów, upadku ładu monarchicznego i narodzin nowych państw narodowych w naszej części Europy.
Każdy z działów opatrzony został krótkim wstępem, w którym opisano szersze tło historyczne prezentowanych w nim zagadnień. Ma to, wraz z rozbudowanym podpisem pod każdą z ilustracji, ułatwić widzowi jej prawidłowe zrozumienie. Celowo także zrezygnowaliśmy z podawania nazwisk autorów (w wielu przypadkach nie dało się tego ustalić) prezentowanych prac, a to dlatego, by skupić widza na przekazie propagandowym. Walory artystyczne, czy też ich brak, odgrywają w nim bowiem ograniczoną rolę.

 

FILMY

19 maja 2017 roku od godz. 20.00 na Placu Muzeum im. Orła Białego będzie można obejrzeć najciekawsze produkcje niezależne z całego świata, które zostały nagrodzone w jedenastu kategoriach podczas Festiwalu GRAND OFF, w grudniu 2017 r.

O wyborze najlepszych filmów zdecydowała międzynarodowa Kapituła składająca się z kilkudziesięciu znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z kilkudziesięciu krajów.

Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeum!

 

 

 

źródło: Urząd Miejski Skarżysko-Kamienna

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ