Politechnika Częstochowska nowym opiekunem muzeum

, 24 kwietnia 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

W dniu 20 kwietnia br. w pięknych okolicznościach pogodowych na terenie obiektu Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi gościliśmy delegację ze Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

W dniu 20 kwietnia br. w pięknych okolicznościach pogodowych na terenie obiektu Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi gościliśmy delegację ze Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej w składzie: prezes Stowarzyszenia prof. dr hab. inż. Jan W. Pilarczyk, wiceprezes dr inż. Stanisław Kruszyński oraz wiceprezes Klubu Ochrony Zabytków Starego Hutnictwa Ireneusz Żabicki. Celem tej niecodziennej wizyty było podjęcie przez Stowarzyszenie współpracy merytorycznej z Gminą Końskie, dotyczącej sprawowania przez Politechnikę Częstochowską opieki nad Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. W myśl tego współdziałania Gmina zobowiązała się m.in. nieodpłatnie udostępniać obiekt na czas organizowania studenckich obozów naukowych i badań nad dawnymi procesami metalurgicznymi, zaś Stowarzyszenie do wykonywania prac konserwatorskich urządzeń i maszyn znajdujących się na terenie obiektu podczas w/w obozów oraz wsparcia merytorycznego dotyczącego wspomnianej placówki.

Warto nadmienić, że Gmina od ponad pół roku jest właścicielem niedziałającego Muzeum. Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański podkreślał wielokrotnie, jak ważne jest przywrócenie dawnej świetności tego miejsca, dlatego nasza gmina planuje jego całkowitą przebudowę i rozbudowę. Tłumaczył też, że w celu pozyskania funduszy na tę inwestycję został złożony wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na kwotę 5,7 mln złotych.

Aktu podpisania umowy partnerskiej dokonali Krzysztof Obratański oraz prof. dr hab. inż. Jan W. Pilarczyk. Wśród przybyłych gości znaleźli się również: Marcin Zieliński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, Zbigniew Hybik Radny Rady Miejskiej w Końskich, Zbigniew Stańczyk Dyrektor Zarządu Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi w Końskich, Wojciech Pasek Prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Końskie, Państwo Stanisław i Marzenna Cisakowie z Komisji Opieki nad Zabytkami przy PTTK Końskie oraz sołtysi i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Końskich

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ