Poznaj plusy i minusy obróbki CNC

, 25 czerwca 2019
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Odkąd obróbka CNC została spopularyzowana, osoby pracujące w przemyśle po prostu nie wyobrażają sobie bez niej codziennej pracy. Maszyny te są niezwykle precyzyjne, a co najważniejsze – znacząco skróciły czas obróbki materiałów. Oprócz swoich licznych zalet, mają również drobne wady, o których warto mówić. Chcesz poznać plusy i minusy obróbki CNC? Razem ze sklepem EBMiA zapraszamy do lektury!

Plusy obróbki CNC

Ogromnym plusem obróbki CNC jest wspomniana już wcześniej dokładność. Wykorzystując maszyny CNC osiągniemy perfekcyjne ukształtowanie materiału, co nie jest możliwe przy klasycznych urządzeniach. Z tego właśnie powodu te precyzyjne urządzenia stosowane są wszędzie tam, gdzie tworzy się części do maszyn, samochodów, a nawet samolotów. Oprócz tego za ogromną zaletę obróbki CNC uważa się odciążenie operatorów, ponieważ to komputer steruje wszystkimi procesami, a końcowy efekt nie zależy już od niego. Oznacza to, że pracownik może się dużo bardziej skupić na etapie kontroli obrabianych materiałów, co również zwiększa efektywność pracy.

Kolejną zaletą obróbki CNC jest powtarzalność, która umożliwia wykonanie masowej produkcji. Dzięki temu firmy mogą obsługiwać dużych klientów, składających zamówienia wielkoseryjne. W zasadzie można również stwierdzić, że metoda obróbki CNC pozwoli przedsiębiorstwu na oszczędność. Choć jej zakup wymaga sporej inwestycji, w rzeczywistości szybko się ona zwraca. Urządzenia bowiem pracują dużo szybciej oraz efektywniej niż w przypadku metod tradycyjnych, a dodatkowo wykorzystują praktycznie cały materiał, co znacznie zmniejsza ilość odpadów i pozwala oszczędzić materiały.

Minusy obróbki CNC

Czas przejść do minusów obróbki CNC. Na szczęście są to tylko malutkie mankamenty, jednak warto o nich wspomnieć. Jednym z nich jest konieczność przygotowania skomplikowanego i bardzo precyzyjnego projektu w oprogramowaniu CAD. To przede wszystkim wymaga od przedsiębiorstwa zatrudnienia fachowców, którzy się na tym znają, co wiąże się z kolejnymi wydatkami. Co więcej, maszyny CNC mają ograniczone pole obróbki, czyli innymi słowy określone pole, na którym może pracować obrabiarka. Niestety, jest to przeszkoda, z którą nie da się nic zrobić. Warto także wspomnieć o tym, że urządzenia te na tę chwilę przeznaczone są do obróbki jedynie wybranych materiałów. Jeśli zamówienie będzie dotyczyło innych tworzyw niż podstawowe, może się nie obyć bez użycia ręcznych narzędzi (frezarka, tokarka itp.).

Chociaż istnieje kilka minusów obróbki CNC, plusy zdecydowanie zwyciężają. Nie dziwi więc fakt, że cieszy się ona tak dużą popularnością w przemyśle.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem EBMiA oferujący części do maszyn takie jak sterowniki, kontrolery ruchu, enkodery bądź falowniki – https://www.ebmia.pl/falowniki-lenze-esvsmv-c-197_72_579_583.html

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ