Promocja wspomnień dr. Leona Idaszewskiego

, 26 września 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

       W niedzielę 23 września w Jarocinie odbyła się długo oczekiwana promocja wspomnień dr. Leona Idaszewskiego pod tytułem „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina”. Książka posiada ogromną wartość historyczną i poznawczą dla Jarocina, ale co najważniejsze, również dla Opoczna. Podczas II wojny światowej w Opocznie i okolicznych miejscowościach schronienie znalazło przeszło 3,5 tysiąca mieszkańców powiatu jarocińskiego

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

W niedzielę 23 września w Jarocinie odbyła się długo oczekiwana promocja wspomnień dr. Leona Idaszewskiego pod tytułem „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina”. Książka posiada ogromną wartość historyczną i poznawczą dla Jarocina, ale co najważniejsze, również dla Opoczna.
Podczas II wojny światowej w Opocznie i okolicznych miejscowościach schronienie znalazło przeszło 3,5 tysiąca mieszkańców powiatu jarocińskiego wysiedlonych ze swoich rodzinnych stron przez niemieckiego okupanta. Pośród nich znalazł się również lekarz dr Leon Idaszewski, który zamieszkał w kamienicy przy Placu Kościuszki 20.
W trakcie swojego okupacyjnego pobytu w Opocznie Idaszewski spisał pamiętnik, który obecnie jest dosłownie skarbnicą informacji o życiu i ludziach w przedwojennym Jarocinie i wojennym Opocznie. Znajdziemy w nim szczegółowe opisy Opoczna, ale także wnikliwe charakterystyki jego mieszkańców. W obawie przed represjami ze strony Niemców, dr Idaszewski swoje wspomnienia spisywał w formie wierszowanej, by łatwiej móc je utrwalić w pamięci. Nocami uczył się tekstu na pamięć. Tuż przed swoim aresztowaniem i wywózką do obozu koncentracyjnego, wersję papierową ukrył w pobliskim ogrodzie. Leon Idaszewski przeżył pobyt na Majdanku i w Oświęcimiu. Po wojnie wrócił do rodzinnego Jarocina, gdzie w 1947 r. udało mu się z pamięci odtworzyć wspomnienia. Po 71 latach od tego czasu oraz po 62 latach od śmierci autora, staraniem Muzeum Regionalnego w Jarocinie wspomnienia ukazały się drukiem w formie książkowej.
W promocji książki nie mogło zatem zabraknąć delegacji z Opoczna w składzie: Tomasz Łuczkowski – sekretarz miasta, Adam Grabowski – dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie oraz Grzegorz Wołąkiewicz – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Opocznie.
Promocję w jarocińskim Pałacu Radolińskich poprowadził dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie Sebastian Pluta. Uczestniczyli w niej zastępca burmistrza Jarocina Robert Kaźmierczak oraz Jacek Kranz – wnuk autora, dr. Leona Idaszewskiego. Wszyscy zgodnie podkreślali wielką i niespotykaną nigdzie indziej gościnność, z którą wysiedleni Jarocinianie spotkali się w Opocznie podczas trudnych lat okupacji. Tomasz Łuczkowski podkreślił również, że zarówno mieszkańcy Opoczna jak i wielu podopoczyńskich miejscowości, pomimo swoich bardzo trudnych warunków bytowych, z otwartymi rękoma i zupełnie bezinteresownie przyjmowali pod swój dach potrzebujących.
Warto zaznaczyć, że oprócz publikacji książkowej w Jarocinie powstał również film dokumentalny z zarejestrowanymi wspomnieniami żyjących jeszcze przesiedleńców i ich rodzin, którzy w ubiegłym roku odwiedzili Opoczno i miejsca, w których mieszkali podczas niemieckiej okupacji. Autorami filmu są członkowie Amatorskiego Klubu Filmowego „JAR” w Jarocinie.
Książkę dr. Leona Idaszewskiego „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina” można nabyć również w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

opr. Muzeum Regionalne w Opocznie

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ