Rekordowe opady śniegu na Alasce

, 22 grudnia 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zdaniem naukowców, rekordowe opady śniegu na Alasce są skutkiem zmian klimatu. Obecnie spada tam dwukrotnie więcej śniegu niż 150 lat temu.

Zdaniem naukowców, rekordowe opady śniegu na Alasce są skutkiem zmian klimatu. Obecnie spada tam dwukrotnie więcej śniegu niż 150 lat temu. Średnie roczne opady w paśmie górskim Alaski wynoszą obecnie 5,5 metra, gdzie średnia z lat 1600-1840 to niecałe 2,5 metra.

Autorzy badania, naukowcy z Uniwersytetu Maine, Uniwersytetu New Hampshire i Dartmouth College, badali dwa rdzenie lodowca pobrane w pobliżu góry Mount Hunter (4442 m n.p.m.) w parku narodowym Denali. Z badań wynika, że od 1840 roku nie tylko podwoiła się ilość padającego w tym regionie śniegu, ale równie gwałtowny przyrost nie miał precedensu w ostatnich 1200 latach. Alaska gwałtownie się ociepla – w ciągu ostatnich 50 lat o 2-3 stopnie C. – a to oznacza większą ilość opadów. Jest to jednak tylko jeden czynnik, który w dalszym ciągu nie wyjaśnia tak dużej skali zjawiska.

Po dalszych badaniach naukowcy znaleźli kolejną przyczynę – ocieplające się oceany w strefie międzyzwrotnikowej. Zdaniem badaczy, rosnące temperatury wód wpływają na umocnienie się Niżu Aleuckiego, co sprawia, że ciepłe i wilgotne masy powietrza przemieszczają się na północ, powodując tam zwiększone opady śniegu. ”Gdzie nie spojrzymy na północny Pacyfik, wszędzie widać wpływ ocieplających się oceanów. To na przykład olbrzymie zmiany w klimacie zimowym w tym rejonie w porównaniu do tego, co było 200 lat temu. To dotyka nie tylko Alaskę, ale też Hawaje i cały północno-zachodni Pacyfik” – mówi jeden z badaczy.

Zdaniem naukowców, obecnie używane modele klimatyczne znacznie zaniżają podatność klimatu regionu północnego Pacyfiku na zwiększające się temperatury oceanów w tropikach.

 

Źródło: PAP

 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ