Skarżyska Straż Pożarna: podsumowanie 2017 roku

, 16 stycznia 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej przedstawia statystyki z podejmowanych działań ratowniczych prowadzonych w 2017 roku. W ten sposób chce pokazać część ich pracy, gdyż zdają sobie sprawę, że same cyfry nie są w stanie zobrazować szeregu działań i interwencji prowadzonych przez strażaków.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej przedstawia statystyki z podejmowanych działań ratowniczych prowadzonych w 2017 roku. W ten sposób chce pokazać część ich pracy, gdyż zdają sobie sprawę, że same cyfry nie są w stanie zobrazować szeregu działań i interwencji prowadzonych przez strażaków.

W 2017 r. skarżyscy strażacy interweniowali 1005 razy co daje średnią 2,75 wyjazdów w ciągu każdego dnia. W porównaniu z rokiem 2016 liczba ta wzrosła o 201 wyjazdów czyli  o 25 % interwencji w stosunku do roku poprzedniego.  W 2017 do pożarów strażacy wyjeżdżali 443 razy, a do miejscowych zagrożeń 518. W przypadku pożarów jest to wzrost o 70 wyjazdów natomiast w przypadku miejscowych zagrożeń wzrost o 111 interwencji. Natomiast 44 razy wyjeżdżali do alarmów fałszywych (wzrost w porównaniu z rokiem 2016 o 20 wyjazdów).

Ogółem we wszystkich zdarzeniach jakie miały miejsce w powiecie skarżyskim uczestniczyło 1661 zastępów strażackich, angażując w akcjach ratowniczych 5741  ratowników. Największa liczba zdarzeń miała miejsce w miejscowości Skarżysko-Kamienna gdzie strażacy wyjeżdżali 525 razy (170 do pożarów, 326 do miejscowych zagrożeń, 29 do alarmów fałszywych).

W pozostałych gminach powiatu skarżyskiego sytuacja pod względem interwencji straży pożarnej przedstawiała się w sposób następujący: w gminie Bliżyn zanotowano 192 zdarzenia, w gminie Suchedniów – 127, w gminie Łączna – 93 i gminie Skarżysko-Kościelne – 68.

Najbardziej pracowite miesiące dla skarżyskich strażaków to marzec, kwiecień oraz październik. W marcu odnotowano 162 wyjazdy.  W większości to pożary traw na nieużytkach, które wciąż są plagą na terenie naszego powiatu, mimo wielokrotnych prób podejmowanych przez strażaków, którzy prowadzili rozliczne akcje prewencyjno uświadamiające, że wypalanie traw nie tylko jest bezmyślne ale również stanowi zagrożenie dla środowiska i jest ścigane jako przestępstwo zgodnie z kodeksem karnym.

Średnio każdego dnia marca 2017 roku jednostki straży pożarnej wyjeżdżały ponad 5 razy. Straty jakie odnotowano w wyniku pożarów i innych zagrożeń wynosiły 2 915,4 tyś. złotych. W wyniku podjętych działań zdołano uratować mienie wartości 4526 tyś. złotych. Na koniec pozostawiamy statystykę, która najbardziej uzmysławia nam wielką tragedię ludzką związaną z podejmowanymi przez nas akcjami ratowniczymi. Otóż podczas tegorocznych akcji nie obeszło się bez poszkodowanych oraz ofiar śmiertelnych. I tak w zdarzeniach w których brały udział jednostki straży pożarnej łącznie poszkodowanych było 121 osób w tym 14 dzieci. Jedenaście osób wśród poszkodowanych to ofiary śmiertelne. We wszystkich akcjach jakie zostały przeprowadzone przez straż pożarną nie odnotowano zdarzenia w którym zostałyby poszkodowany ratownik.

Wielu tych sytuacji można było by uniknąć zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa. Tym bardziej, że z każdym rokiem mimo naszych wielokrotnych apeli przybywa ofiar tlenku węgla, wynikających z niesprawnych instalacji kominowych i wentylacyjnych w budynkach. Takich zdarzeń odnotowaliśmy osiem. Na szczęście żaden z nich nie był śmiertelny.

Należy podkreślić, że jak co roku, również i w 2017 r. uczestniczyliśmy w wielu ćwiczeniach i pokazach związanych z gaszeniem pożarów, ratownictwa technicznego i ratownictwa wodnego. Zaakcentowaliśmy nasz udział w festynach, imprezach plenerowych i uroczystościach przybliżając mieszkańcom  powiatu skarżyskiego naszą pracę, umiejętności i sprzęt. W ten sposób  wzmacniając poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, którzy naszej pomocy mogą potrzebować.

Szczegółową statystykę ich działań można zobaczyć tutaj:  Galeria multimedialna

 

Autor: Wydział Operacyjno Kontrolno Rozpoznawczy KP PSP w Skarżysku-Kamiennej
Źródło: Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku- Kamiennej 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ