Spichlerz w Borkowicach stanie się centrum kultury

, 11 grudnia 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zabytkowy spichlerz w Borkowicach zyska nowe życie. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej renowacja obiektu powoli się rozpoczyna i ma potrwać do końca 2017 roku.

Ponad 300 tysięcy złotych otrzymał w czerwcu powiat przysuski na odnowienie zabytkowego spichlerza w Borkowicach. Kwota wystarczy, by pokryć aż 80 procent kosztów. Całość modernizacji będzie kosztowała ponad 380 tysięcy złotych.

Dobrze, że te środki udaje nam się pozyskać, ponieważ budynki, zabytki wymagają ogromnych nakładów – mówił Tomasz Matlakiewicz, wicestarosta powiatu przysuskiego, podczas podpisywania umowy.

Dofinansowanie zagwarantował Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014–2020. To projekt, który ma na celu ochronę i odbudowę dziedzictwa kulturowego.

Umowa o dofinansowanie modernizacji została podpisana pod koniec maja tego roku. W pierwszym etapie prac przewidywane są generalny remont spichlerza i wymiana dachu. Następnie planowana jest renowacja wnętrz oraz wymiana wyposażenia. Władze powiatu, które składały projekt modernizacji, chcą, żeby zabytkowy spichlerz był atrakcją turystyczną oraz miejscem aktywnego spędzania czasu.

Cieszę się, że udaje nam się ściągać w subregion radomski środki, które służą kwestii renowacji, kwestii kultury. Miejmy nadzieję, że będziemy mieli okazję podpisywać więcej takich umów – stwierdził Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Po renowacji w obiekcie mają się odbywać imprezy kulturalne, spektakle teatralne oraz warsztaty dla osób starszych. Dla dzieci i młodzieży przewidziane są kursy oraz turnieje, a także projekcje filmowe. Miłośnicy sztuki w powiecie przysuskim będą mogli także podziwiać wystawy w spichlerzu.

Spichlerz dworski w Borkowicach to duma Przysuchy. Zbudowany pod koniec XIX wieku należał do rodziny Dembińskich, która znacznie przyczyniła się do rozwoju miasta. Obiekt usytuowany jest nad wodą, w wyjątkowo malowniczym miejscu. Spichlerz pokrywa gont, czyli ręcznie wytwarzane krycie dachowe, które liczy sobie około 150 lat! To miejsce, które już teraz ma w sobie wiele uroku, a po renowacji zyska zupełnie inny wygląd. Jeśli obietnice władz Przysuchy, co do organizowania tam warsztatów oraz imprez kulturalnych, spełnią się, to spichlerz stanie się żywym zabytkiem. Oby takich coraz więcej.

 

Źródła:

http://www.echodnia.eu/radomskie/wiadomosci/przysucha/a/gmina-borkowice-jest-dofinansowanie-na-renowacje-zabytkowego-spichlerza,12163942/
http://www.echodnia.eu/radomskie/wiadomosci/przysucha/a/gmina-borkowice-zabytkowy-spichlerz-bedzie-odrestaurowany,12120666/
http://www.przysucha.pl/news/view/807
https://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,5878,zabytkowy-spichlerz-uratowany.html

Paulina Padzik

Dziennikarka z wykształcenia i pasji. Organizatorka i prowadząca Plebiscytu Mediatory. Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ