Zamek w Drzewicy zostanie odbudowany

, 19 września 2018
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Zamek w Drzewicy zostanie odbudowany. Taką informację podał Mariusz Janczewski, pełnomocnik właściciela rezydencji. Jest to ważna informacja dla drzewickiej społeczności.

 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Zamek w Drzewicy został wzniesiony w latach 20. i 30. XVI w. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego. Budowla w stylu gotycko-renesansowym stanęła na planie regularnego, zbliżonego do kwadratu prostokąta. W jej systemie obronnym istotną rolę odgrywały cztery kwadratowe wieże usytuowane w narożach założenia. Po przeszło 200 latach zamek przejęli Sołtykowie a następnie Szaniawscy. W drugiej połowie XVIII wieku zamek zostaje ofiarowany bernardynkom. W 1814 r. zamek w Drzewicy spłonął a pozostały po nim jedynie ruiny zachowane do dziś. Przez wiele lat zamek popadał w coraz to większą ruinę. W 1990 r. zamek został kupiony przez p. Antoniego Borzewskiego i jest jego własnością. Władze Drzewicy przez wiele lat zabiegały o odbudowę obiektu.

Na dzisiejszej Sesji Rady Gminy i Miasta w Drzewica mieliśmy okazję usłyszeć długo wyczekiwaną informację, którą przekazał p. Mariusz Janczewski – pełnomocnik właściciela zamku. „Zamek w Drzewicy zostanie odbudowany!” – zaznaczył pełnomocnik.

Od kilkunastu dni trwają już prace porządkowe oraz działania mające na celu zabezpieczenie zamku przed dalszą dewastacją. Prowadzone są także działania przygotowawcze do mających się odbyć w niedługim czasie wykopalisk archeologicznych. Wyniki prac odpowiedzą, przede wszystkim, na pytania związane ze stanem technicznym budowli, a także uzupełnią dokumentację w zakresie strategii konstrukcji obiektu. Jak podaje pełnomocnik – wiosną przyszłego roku po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia rozpoczną się prace związane z zabudową stropu i zadaszenia obiektu w sposób trwały.

Co jest ważne drzewicki zamek ma służyć miejscowej społeczności. Tak zapewniał pełnomocnik właściciela. Pan Janczewski jest w stanie przygotować na piśmie stosowną deklarację, by mury zamku były otwarte na potrzeby gminy, działania kulturalne czy oświatowe.

Zgodnie z zapewnieniami pełnomocnika, zamek na nowo zyska dawno utracony dach, ale także fosę.

Drzewiczanie wiążą z tą inwestycją wiele nadziei. Liczą, że pozytywnie wpłynie to na potencjał turystyczny miasta jak i na rozwój życia kulturalnego w okolicy.

 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ