Opoczyńskie Dożynki 2018

, 18 września 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Przedstawiamy Państwu relację z Dożynek w Opocznie 2018 !

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

To piękna polska tradycja i okazja do podziękowania rolnikom za dar pracy ich rąk. To też święto zadowolenia z dobrze wypełnionych obowiązków. Tradycyjnie we wrześniu podziękowano podczas obrzędów dożynkowych wszystkim rolnikom z gminy Opoczno. Tegoroczna impreza odbyła się 2 września w Janowie Karwickim.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną Polową odprawioną w intencji rolników o godzinie 14:00 przy Świetlicy Wiejskiej w Karwicach. Po mszy uroczysty korowód udał się na boisko sportowe w Janowie Karwickim, gdzie miały miejsce kolejne etapy dożynkowego święta.

Dożynki 2018 opoczno

Ceremoniał dożynkowy poprowadził zespół złożony z przedstawicieli trzech sołectw Adamowa, Janowa Karwickiego i Karwic, którzy byli także gospodarzami święta plonów. Panie z zespołu uwiły piękny wieniec, który przekazały z odpowiednim ośpiewaniem gospodarzom dożynek – burmistrzowi Opoczna Rafałowi Kądzieli, przewodniczącemu Rady Miejskiej w Opocznie Wiesławowi Wołkiewiczowi i księdzu Janowi Serszyńskiemu dziekanowi Opoczyńskiej Kolegiaty. Rolę Starostów tegorocznych Dożynek Opoczyńskich pełnili Maria Jadwiga Wrzeszcz sołtys Janowa Karwickiego, Iwona Sroka sołtys Adamowa, Jerzy Winiarski sołtys Karwic. Starostowie wręczyli gospodarzom przepiękne bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbóż.

Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia w formie statuetek Burmistrza laureatom konkursu „Rolnik Gminy Opoczno w 2018 roku”. Otrzymali je Maria i Tadeusz Krzysztofik z Janowa Karwickiego, Emilia i Tomasz Bobrowscy z Adamowa, Grażyna i Jan Pecyna z Woli Załężnej oraz Roman Zawada pszczelarz z Opoczna. Statuetki i upominki otrzymali również starostowie tegorocznych dożynek.

Dożynki 2018 opoczno

W tym roku wieńce dożynkowe uwiły sołectwa: Adamów, Janów Karwicki, Karwice, Sitowa, Wola Załężna, Bielowice, Bukowiec Opoczyński, Dzielna i Libiszów Kolonia. Wszystkie wieńce zostały docenione i wyróżnione nagrodami pieniężnymi, które wręczył Burmistrz Rafał Kądziela. Dodatkowo wieniec z Janowa Karwickiego otrzymał nagrodę ufundowaną przez Oddział terenowy Krajowego Oddziału Wsparcia Rolniczego w Łodzi. Nagrodę wręczył dyrektor Janusz Ciesielski. Rozstrzygnięto również konkurs „Sołtys Roku”. I miejsce otrzymała Maria Jadwiga Wrzeszcz, sołtys Janowa Karwickiego, która pojedzie na wycieczkę do Strasburga, II miejsce przypadło Krystynie Jóźwik sołtysowi sołectwa Wąglany, w gminie Białaczów, która dostała rower. III miejsce otrzymał Szczepan Michałowski sołtys Międzyborza, który otrzymał w nagrodę plecak.

W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” wręczył Poseł Robert Telus. Odznakę otrzymali Marian Zakaszewski i Kazimierz Walerak.

W tym dniu na publiczność czekało wiele atrakcji, m.in. degustacja lokalnych potraw przygotowanych przez Adamów, Janów Karwicki, Karwice, Sitowę, Modrzewek, Wólkę Karwicką, Wygnanów, Dzielną, Stużno oraz Kruszewiec Kol., zwiedzanie zagród poszczególnych sołectw, stoisk handlowych i promocyjnych, wystawa drobiu, wesołe miasteczko dla najmłodszych gości i wiele innych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa starych traktorów tzw. esów, za które dziękujemy panom Pawłowi Karbownikowi, Adrianowi Pietrasowi, Wiesławowi Wołkiewiczowi, Edwardowi Rogowi i Stanisławowi Czarnkowskiemu.

Część artystyczno-zabawową otworzył konkurs oberka o puchar Burmistrza Opoczna, którego laureatami zostali Krystyna i Ryszard Jaworscy ze Skrzyńska. Następnie na scenie zaprezentowały się rodzime zespoły ludowe: „Kraśniczanki”, „Sitowianki”, „Wolowianki”, „Bukowianki”, które wykonały fragment wesela opoczyńskiego – obrzęd oczepiny.

Dożynki 2018 opoczno

Wieczorem wystąpił na scenie kabaret Jurki, który bawił licznie zgromadzoną publiczność swoimi najlepszymi skeczami.

Dużym powodzeniem cieszyły się także konkursy: bicie piany z jajek na czas i łowienie jabłek z wody.

Zabawa dożynkowa z zespołem Odjazd trwała do godziny 23.00.

Licznie zebrana widownia potwierdziła, iż Dożynki Opoczyńskie są ważnym wydarzeniem w życiu społeczności lokalnej.

 

Źródło: www.opoczno.pl/ opr. Agata Andrzejewska, MDK Opoczno

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ