Młodzi Geolodzy Na Piekielnym Szlaku

, 1 kwietnia 2019
 • 11
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  11
  Shares

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Gminny Bliżyn w lutym tego roku podpisało umowę ze Stowarzyszeniem „Lokalna Grupa Działania U Źródeł” i przystąpiło do realizacji zadania „Młodzi geolodzy na Piekielnym Szlaku” w ramach projektu grantowego „Wydarzenia na Piekielnym Szlaku”.

Beneficjentami akcji “Młodzi geolodzy na Piekielnym Szlaku” są dzieci ze szkół podstawowych w Bliżynie, Mroczkowie i Sorbinie.

Głównym celem projektu “Młodzi geolodzy na Piekielnym Szlaku” jest promocja i popularyzacja walorów turystycznych i krajobrazowych Piekielnego Szlaku. Od lutego do czerwca dla uczniów szkół z naszej  gminy zostaną  zorganizowane warsztaty geologiczne i fotograficzne, wycieczki do Maleńca, Sielpi, Piekła Niekłańskiego, Piekła i Nieba.

W ramach projektu 15 lutego beneficjenci projektu brali udział w warsztatach geologicznych w Geoparku w Kielcach, na których poznali  dzieje geologiczne rejonu świętpkrzyskiego oraz rodzaje skał i skamieniałości występujących na terenie naszej gminy. Zajęcia z uczniami prowadził kierownik Działu Edukacji Geoparku, geolog Michał Poros.

W marcu uczestnicy projektu zwiedzali Muzeum Techniki w Sielpi i zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Przewodnicy, oprowadzający naszą wycieczkę, opowiadali o historii zakładów oraz uruchamiali maszyny i urządzenia pracujące przed laty w tych zakładach.  Mistrzowie kowalstwa pokazali naszym podopiecznym, w trakcie specjalnie zamówionych warsztatów, jak dawniej produkowano ołowiane kule, gwoździe i inne metalowe przedmioty. W czasie pobytu w Maleńcu i Sielpi, pod okiem Andrzeja Adamczyka, uczniowie robili zdjęcia maszyn znajdujących się w halach produkcyjnych zwiedzanych obiektów.  Zdjęcia wykonane przez nasze dzieci zaprezentowane będą na wystawie fotograficznej na zakończenie projektu, promującej walory turystyczne Piekielnego Szlaku.

Na ostatnim wyjeździe został ogłoszony konkurs dla uczniów na album pt. „ Atrakcje turystyczne i geologiczne przy Piekielnym Szlaku”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na zakończenie projektu w czerwcu. Koordynatorami projektu i opiekunami uczniów w czasie wycieczek są Grażyna Kij – prezes TPD, Halina Fidor – członek zarządy TPD oraz Tomasz Durlik – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Bliżynie i Odrowążku.

Źródło: blizyn.pl
Opracowanie: Tomasz Durlik
Zdjęcia: Andrzej Adamczyk

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ