Policja ostrzega: osoby starsze często błądzą same w lesie!

, 14 września 2017
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

       Wakacje oraz piękna pogoda są doskonałą okazją, aby wybrać się na spacer do lasu. Podczas takiego spaceru bardzo łatwo stracić orientację w terenie i zabłądzić. Właśnie takie zdarzenie miało miejsce wczoraj na terenie gminy Smyków. 90-latka wyszła sama na spacer do lasu i przez wiele godzin nie mogła odnaleźć drogi do domu. Służby ratunkowe

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Wakacje oraz piękna pogoda są doskonałą okazją, aby wybrać się na spacer do lasu. Podczas takiego spaceru bardzo łatwo stracić orientację w terenie i zabłądzić. Właśnie takie zdarzenie miało miejsce wczoraj na terenie gminy Smyków. 90-latka wyszła sama na spacer do lasu i przez wiele godzin nie mogła odnaleźć drogi do domu. Służby ratunkowe postawione były w stan najwyższej gotowości.

Wczoraj podczas patrolowania jednej z miejscowości w gminie Smyków, do policjantów z Komisariatu Policji w Radoszycach podeszła kobieta, która była wyraźnie zaniepokojona. Poinformowała ona stróżów prawa, że obawia się o swoją 90-letnią matkę, która kilka godzin temu poszła w stronę lasu i do chwili obecnej nie powróciła do domu. Policjanci od razu rozpoczęli procedurę poszukiwawczą osoby zaginionej. Na miejscu zjawili się mundurowi z koneckiej drogówki, pies tropiący wraz z przewodnikiem oraz funkcjonariusze z Radoszyc. Ponad to zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Końskich mł. insp. Dariusz Dębowski zarządził alarm jednostki. Oznaczało to, że wszyscy policjanci mieli zgłosić się do budynków swoich jednostek, aby jak najszybciej udać się w poszukiwania. Na szczęście finał tej historii jest szczęśliwy. Okazało się , że kobietę odnalazła jedna z osób uczestniczących w akcji poszukiwawczej. Staruszka znajdowała się w kompleksie leśnym w miejscowości oddalonej o kilka kilometrów od miejsca zamieszkania. Nie potrafiła sama wrócić do domu.

Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, policjanci apelują do osób starszych oraz ich opiekunów :

·    Przed wyjściem do lasu należy poinformować bliskich o wyprawie oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać.

·    Warto określić, kiedy zamierzamy wrócić do domu.

·    Do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób.

·    Należy dodać do stroju elementy odblaskowe, w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.

·    Trzeba za każdym razem informować bliskich o wszelkich zmianach trasy oraz czasie powrotu.

·    Dobrze jest zabrać ze sobą do lasu naładowany telefon komórkowy, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych.

·    Podczas spaceru po lesie miejmy przy sobie butelkę z wodą, która ugasi pragnienie i nawodni organizm.

 

Opr. PP

 

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Końskich

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ