Policja ostrzega: osoby starsze często błądzą same w lesie!

, 14 września 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Wakacje oraz piękna pogoda są doskonałą okazją, aby wybrać się na spacer do lasu. Podczas takiego spaceru bardzo łatwo stracić orientację w terenie i zabłądzić. Właśnie takie zdarzenie miało miejsce wczoraj na terenie gminy Smyków. 90-latka wyszła sama na spacer do lasu i przez wiele godzin nie mogła odnaleźć drogi do domu. Służby ratunkowe postawione

Wakacje oraz piękna pogoda są doskonałą okazją, aby wybrać się na spacer do lasu. Podczas takiego spaceru bardzo łatwo stracić orientację w terenie i zabłądzić. Właśnie takie zdarzenie miało miejsce wczoraj na terenie gminy Smyków. 90-latka wyszła sama na spacer do lasu i przez wiele godzin nie mogła odnaleźć drogi do domu. Służby ratunkowe postawione były w stan najwyższej gotowości.

Wczoraj podczas patrolowania jednej z miejscowości w gminie Smyków, do policjantów z Komisariatu Policji w Radoszycach podeszła kobieta, która była wyraźnie zaniepokojona. Poinformowała ona stróżów prawa, że obawia się o swoją 90-letnią matkę, która kilka godzin temu poszła w stronę lasu i do chwili obecnej nie powróciła do domu. Policjanci od razu rozpoczęli procedurę poszukiwawczą osoby zaginionej. Na miejscu zjawili się mundurowi z koneckiej drogówki, pies tropiący wraz z przewodnikiem oraz funkcjonariusze z Radoszyc. Ponad to zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Końskich mł. insp. Dariusz Dębowski zarządził alarm jednostki. Oznaczało to, że wszyscy policjanci mieli zgłosić się do budynków swoich jednostek, aby jak najszybciej udać się w poszukiwania. Na szczęście finał tej historii jest szczęśliwy. Okazało się , że kobietę odnalazła jedna z osób uczestniczących w akcji poszukiwawczej. Staruszka znajdowała się w kompleksie leśnym w miejscowości oddalonej o kilka kilometrów od miejsca zamieszkania. Nie potrafiła sama wrócić do domu.

Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, policjanci apelują do osób starszych oraz ich opiekunów :

·    Przed wyjściem do lasu należy poinformować bliskich o wyprawie oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać.

·    Warto określić, kiedy zamierzamy wrócić do domu.

·    Do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób.

·    Należy dodać do stroju elementy odblaskowe, w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.

·    Trzeba za każdym razem informować bliskich o wszelkich zmianach trasy oraz czasie powrotu.

·    Dobrze jest zabrać ze sobą do lasu naładowany telefon komórkowy, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych.

·    Podczas spaceru po lesie miejmy przy sobie butelkę z wodą, która ugasi pragnienie i nawodni organizm.

 

Opr. PP

 

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Końskich

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ