Czy powstanie basen w Szydłowcu? Jak będzie wyglądał?

, 7 lutego 2019
  • 61
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    61
    Shares

Z końcem 2018 roku, w Starostwie Powiatowym w Szydłowcu, został złożony projekt architektoniczno-budowlany budynku basenu w Szydłowcu. Firma Metropolis, sugerując się opinią powołanej przez Starostę Szydłowieckiego rady technicznej, zakończyła opracowanie projektu zgodnie z założeniami Inwestora i w określonym terminie.

Basen w Szydłowcu? Fakt czy mit?

Przedmiotem inwestycji jest budowa obiektu basenu krytego na działce przy Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza wSzydłowcu wraz z kompletem instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz zagospodarowaniem terenu obejmującym niwelację, układ komunikacyjny i infrastrukturę techniczną.

2beznazwy.png

Projekt basenu w Szydłowcu

Projekt przewiduje, że budowa będzie składała się z dwóch etapów uwzględniając przy tym, że etap 1 będzie mógł funkcjonować samodzielnie, przed wykonaniem etapu 2.
Etap 1 – obejmuje projekt i realizację pierwszej części budynku basenu wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną tj.: pierwszą część budynku basenu (basen sportowy, zaplecze szatniowo-socjalne, strefa wejściowa, strefa SPA (sauny i natryski) zaplecze techniczne pod całym budynkiem etapu 1 (rozdzielnia, pomieszczenie wodomierza, serwerownia, wentylatornia, pomieszczenia filtrow i pomp oraz pompomieszczenia towarzyszące).
Etap 2 – obejmuje projekt i realizację drugiej części budynku basenu (basen rekreacyjny ze zjeżdżalnią, brodzik dla dzieci, wanna z hydromasażem, tężnia solna i pom. magazynowe), wraz z podziemną kondygnacją techniczną.

Kompleks będzie mieścił w sumie cztery niecki (basen sportowy 25m x 12,5m, basen rekreacyjny 12,5 x 8m, brodzik dla dzieci 4x4m oraz wannę z hydromasażem dla 8 osob, wykonaną z niecki stalowej posadowionej na stropie parteru.

3beznazwy.png

Jak będzie wyglądać szydłowiecki basen?

Po wejściu do budynku użytkownik trafi do strefy wejściowej, w której znajdują się kasy oraz szatnia przeznaczona na okrycia wierzchnie. W strefie wejściowej mogą również przebywać np. rodzice oczekujący na dzieci, dlatego przewidziano toalety ogólnodostępne. Po zakupieniu biletu i przejściu przez bramki kontroli dostępu, użytkownik udaje się do strefy zmiany obuwia, a następnie do szatni – damskiej, męskiej lub dla osób niepełnosprawnych. Szatnie wyposażone będą w szafki z zamkiem elektromagnetycznym, otwieranym dzięki opasce silikonowej. Użytkownik otrzymuje opaskę przy zakupie biletu w strefie wejściowej, a następnie po skorzystaniu z pływalni oddaje ją również w kasie. Szatnie zostały wyposażone w niezbędne pomieszczenia towarzyszące takie jak toalety i prysznice oraz brodzik do dezynfekcji stóp. Przy zespole szatniowym zaprojektowano pomieszczenia towarzyszące dla pracowników basenu: ratowników i pierwszej pomocy, magazynu sprzętu, pomieszczenie socjalne oraz toaletę.

1beznazwy.png

Na hali basenowej użytkownik może skorzystać z basenu sportowego, rekreacyjnego, brodzika dla dzieci oraz wanny z hydromasażem. W ramach inwestycji przewiduje się również realizację strefy SPA, w której znajdą się: sauna sucha oraz rzymska, studnia lodowa, natryski wrażeń służące schładzaniu oraz tężnia solna. W basenie rekreacyjnym przewiduje się realizację zjeżdżalni rurowej zewnętrznej, dwupowłokowej z ociepleniem w środku oraz hamownią. Obiekt czynny będzie dla użytkowników w godzinach dziennych i późno wieczornych (6-22). Przewidziano możliwość korzystania z obiektu przez osoby niepełnosprawne, w tym również na wózkach inwalidzkich. W tym celu zaprojektowano wejście do budynku z poziomu terenu. Następnie zaprojektowano windę osobową o wymiarach odpowiednich dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie drzwi będą miały normatywną szerokości i wysokość progu, a klamki opisane w języku Braille’a informować będą do jakich pomieszczeń prowadzą. Winda o odpowiednich wymiarach kabiny obsługiwać będzie wszystkie ogólnodostępne kondygnacje. Przyciski w windzie opisane będą w języku Braille’a, a numery pięter podawane będą z głośników. Toalety dla osób niepełnosprawnych będą miały odpowiednie wymiary i wyposażone będą w dedykowane takim osobom sprzęty i specjalne pochwyty. Na wypadek upadku, w toaletach tych, przy podłodze umieszczone będą przyciski przywoławcze.

5beznazwy.png

Współczesna forma konstrukcji

Ideą towarzyszącą projektowaniu obiektu było maksymalne uproszczenie bryły. Ze względu na różnorodność stylistyczną istniejących zabudowań oraz sąsiedztwo domów mieszkalnych, gdzie każdy budynek jest wybudowany w innej stylistyce, w innym czasie, posiada niespójną kolorystykę oraz ma inną wysokość, autorzy koncepcji zdecydowali nie projektować budynku konkurującego z zaistniałą zabudową. Pozwoli to harmonijnie wpisać się w kontekst. Obiekt posiadać będzie spójną bryłę w kształcie prostopadłościanu o rożnych wysokościach. Forma ta odzwierciedla współczesne wyobrażenie o budynku sportowo-rekreacyjnym. Również proponowany układ budynku i jego prostota oraz jednolitość kolorystyczna próbuje zmniejszyć chaos istniejących zabudowań. Taki układ nie stanowi samoistnej dominanty. Projektowany obiekt jest zaprojektowany w minimalistycznej stylistyce. Elewację zaprojektowano jako stonowaną i pozbawioną zbędnych dekoracji. Natomiast ogromną rolę odgrywać będzie starannie dobrany materiał na elewacje oraz jego faktura i kolorystyka.

Źródło: szydlowiecpowiat.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ