Poznaliśmy najpiękniej czytających uczniów Powiatu Szydłowieckiego

, 1 marca 2019
 • 21
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  21
  Shares

W piątek 22 lutego w świetlicy Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu, odbyła się dziewiąta edycja Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania. Jak co roku do udziału w zmaganiach zgłosiło się wielu chętnych. W artykule poniżej szczegółowa klasyfikacja laureatów konkursu, oraz foto relacja.

Konkurs pięknego czytania w Szydłowcu

W piątek 22 lutego w świetlicy Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu, odbyła się dziewiąta edycja Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania. Jak co roku do udziału w zmaganiach zgłosiło się wielu chętnych. Uczestników powitała Pani Joanna Strzelecka – kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu. W swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na 21 lutego, który corocznie jest obchodzony jako Dzień Języka Ojczystego. Podkreśliła wielkie znaczenie dobrej znajomości tegoż języka w życiu, szczególnie dla młodych ludzi. Powinni oni dbać o kulturę i poprawność wypowiedzi, czytania i recytacji oraz pięknego wysławiania się w mowie i piśmie. Następnie głos zabrała Pani Anita Gołosz – wicestarosta powiatu w Szydłowcu., która otworzyła IX Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania. Pogadankę na temat „sztuki pięknego czytania” wygłosiła Pani Irena Przybyłowska-Hanusz.

Konkurs został podzielony na trzy kategorie wiekowe: uczniów klas I-III (8 uczestników), IV-VI (12 uczestników) oraz VII-VIII razem z III klasą gimnazjum (8 uczestników). W sumie swoje umiejętności lektorskie zaprezentowało 28 osób – 16 dziewcząt i 12 chłopców. Każdy z uczestników miał 4 minuty na przeczytanie wybranego przez siebie fragmentu tekstu. Dobór lektur był bardzo szeroki: od Kopciuszka Braci Grimm, Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgrenprzez Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej Zenona Gierały, Hobbita J.R.R. Tolkiena, po Quo VadisHenryka Sienkiewicza, Opowieść Wigilijną Charlesa Dickensa, Ferdydurke Witolda Gombrowicza czy Oskara i panią Różę Érica-Emmanuela Schmidta.

Uczniów oceniała komisja w składzie:

 1. Irena Przybyłowska-Hanusz – przewodnicząca
 2. Beata Wójcik
 3. Sylwia Wygonowska
 4. Katarzyna Szyszka

Przyznane zostały tytuły Mistrza Pięknego Czytania i Wicemistrza Pięknego Czytania oraz wyróżnienia we wszystkich kategoriach wiekowych.

Wśród uczniów klas I-III zwycięzcami okazali się:

Mistrz Pięknego Czytania – Piotr Sadowski – PSP w Skłobach

Wicemistrz Pięknego Czytania – Patryk Smal – PSP nr 1 w Szydłowcu

wyróżnienie – Natalia Zawisza – PSP w Wysokiej

wyróżnienie – Natan Chęciński – PSP w Woli Lipienieckiej

 W kategorii klas IV-VI:

Mistrz Pięknego Czytania –  Alicja Kosno – PSP w Woli Lipienieckiej

Wicemistrz Pięknego Czytania – Kamila Krupa – PSP w Cukrówce

wyróżnienie – Julia Witaszek – PSP w Cukrówce

wyróżnienie – Bartosz Czarnota – PSP w Sadku

Wśród uczestników z klas VII-VIII i z III klasy gimnazjum:

Mistrz Pięknego Czytania –  Małgorzata Głowacka – PSP w Skłobach

Wicemistrz Pięknego Czytania – Julia Piątek – PSP nr 1 w Szydłowcu

wyróżnienie – Bartosz Pudzianowski – PSP nr 2 w Szydłowcu

wyróżnienie – Jakub Chruściel – PSP w Mirowie

Serdecznie gratulujemy laureatom, pełni podziwu dla ich talentu i nadziei, że w przyszłym roku, podczas jubileuszowej X edycji Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania, znów będziemy mogli zachwycać się poziomem prezentowanej sztuki pięknego czytania różnych utworów literackich. Pamiętajmy to, o czym przypomniał nam Umberto Eco: „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.

Źródło: szydlowiecpowiat.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ