SOSW Barycz – wkrótce nowe inwestycje

, 19 lutego 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Ponad 10 lat trwały negocjacje związane z przejęciem przez powiat konecki terenów, na których znajduje się szkoła i internat SOSW Barycz.

Ponad 10 lat trwały negocjacje związane z przejęciem przez powiat konecki terenów, na których znajduje się szkoła i internat SOSW Barycz. Teren ten był do 2018 roku w jurysdykcji Lasów Państwowych, a to oznaczało niemożność przeprowadzania jakichkolwiek inwestycji. Dzięki staraniom Andrzeja Marka Lenarta wicestarosty koneckiego udało się doprowadzić sprawę zamiany gruntów do końca. A nie była to łatwa droga, jak mówił sam wicestarosta. Wymagało to przede wszystkim wiele dobrej woli i chęci ze strony, zarówno Lasów Państwowych, wojewody, kuratora oświaty, jak i powiatu koneckiego.

Jednak, jak widać dobro wychowanków SOSW Barycz leży na sercu wszystkich, stąd i pozytywny koniec negocjacji. Mamy więc początek 2018 roku i plany na przyszłość. Wkrótce ma powstać tu nowy internat i hala sportowa. Jak podkreślano na piątkowym spotkaniu ojców sukcesu było wielu. I tym wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom podziękował w imieniu kadry i podopiecznych dyrektor Ośrodka – Jan Słuszniak.

Wiodącą rolę odegrał w tych staraniach obecny wicestarosta – Andrzej Marek Lenart, który od kilkunastu lat zmagał się z problemem uregulowania tej własności. W działania włączyła się Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyska oraz Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty. Ogromne znaczenie w prowadzonych rozmowach miała przychylność Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, na której działkach znajdowały się obiekty Ośrodka. I tak ostatecznie Wojewoda Świętokrzyska w postaci darowizny przekazała powiatowi koneckiemu drogę leśną prowadzącą do Skałek Niekłańskich. Powiat konecki natomiast wymienił ją z Lasami Państwowymi na tereny, na których znajdują się obiekty Ośrodka w Baryczy.

„Nasz Ośrodek, to 111 uczniów z różnym rodzajem niepełnosprawności, dlatego szczególnie dziękuję za zrozumienie potrzeb tej społeczności uczniowskiej i chęć współpracy zarówno ze strony Wojewody, Kuratorium, Lasów Państwowych i Starostwa. Szczególnie dziękuję za determinację i odwagę, w tych wieloletnich działaniach wicestaroście – Andrzejowi Markowi Lenartowi” – podkreślał Jan Słuszniak – dyrektor Ośrodka w Baryczy.

„Z problemem szczegółowo zmagaliśmy się punkt po punkcje i trzeba tu stanowczo podkreślić, że bez Lasów Państwowych niemożliwym byłoby uregulowanie tej sytuacji. Jednocześnie cieszę się, że Zarząd Powiatu ze starostami, z tak ogromnym zaangażowaniem podchodzi do tego Ośrodka” – zaznaczał przedstawiciel wojewody – Bartłomiej Dorywalski.

„My mamy już pewien etap za sobą. Placówka jest bardzo szczególna, dlatego troska poprzednich i obecnego Zarządu jest w tym względzie również szczególna. Mam nadzieję, że tak będzie również w przyszłości” – podkreślał starosta konecki – Bogdan Soboń.

„Barycz, to nasza perełka oświatowa, dlatego cieszę się, że sprawa rozpoczęta w 2008 roku doczekała się w końcu pozytywnego rozstrzygnięcia. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i chęć pomocy” – zaznaczał wicestarosta konecki – Andrzej Marek Lenart.

„Te działania, to przykład bardzo dobrej współpracy między administracją rządową, administracją samorządową i Lasami Państwowymi” – puentował dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – Andrzej Matysiak.

„Cieszę się, że dyrekcja przejęła ten obiekt, bo wiem, obserwując na co dzień jak wiele troski i wysiłku pedagogicznego wkłada się w młodzież uczęszczającą do tego Ośrodka” – mówił Wojciech Bomba – nadleśniczy Nadleśnictwa Barycz.

Nowy internat i hala sportowa są niezbędne do właściwego funkcjonowania Ośrodka. Powstały już plany budowy tych obiektów, a dzięki porozumieniu wszystkich stron jest szansa na to, że wkrótce ruszy budowa.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Końskich

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ