Sto kilometrów na 100– lecie Odzyskania Niepodległości

, 25 kwietnia 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

W ten sposób turyści z PTTK Żarnów, chcą uczcić rocznicę 100 – lecia Odzyskania Niepodległości, przechodząc w kilku etapach co najmniej 100 km z liczącego 121 km Szlaku Rekreacyjnego Rzeki Pilicy.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

W ten sposób turyści z PTTK Żarnów, chcą uczcić rocznicę 100 – lecia Odzyskania Niepodległości, przechodząc w kilku etapach co najmniej sto kilometrów z liczącego 121 km Szlaku Rekreacyjnego Rzeki Pilicy. Zgodnie z planem, w sobotę 24 lutego odbył się pierwszy etap tej długodystansowej wędrówki, w której wzięła udział 12 osobowa grupa pod kierownictwem przewodniczącego Komisji Turystyki Pieszej PTTK w Żarnowie. Trasa wiodła z Piotrkowa Trybunalskiego przez Uszczyn do Barkowic Mokrych (ok. 14 km ).

Początki wędrówki

W pierwszej fazie turyści zwiedzili Piotrków Trybunalski, korzystając z pomocy Cezarego Króla – przewodnika miejskiego, a następnie udali się na przejście w stronę Barkowic.Przy jeziorze Bugaj na Wierzejach, (przedmieście Piotrkowa) piechurzy zobaczyli idylliczną scenę – stado łabędzi na wodzie. Niestety pogoda nie ułatwiała wędrówki, mroźny wiatr dawał się we znaki , toteż po przejściu kilku kilometrów rozpalono ognisko, przy którym kiełbaski i gorąca herbata smakowały wyśmienicie.

Dalsza trasa wiodła przez leśne drogi do Barkowic Mokrych , gdzie zaplanowano koniec pierwszego etapu. Tutaj piechurzy zobaczyli dwa miejsca pamięci narodowej. Najpierw była to kapliczka, na której umieszczono tablicę pamiątkową upamiętniającą pomordowanych mieszkańców wsi w latach 1943 – 44 informującą także , że tutaj znajdowała się baza oddziałów partyzanckich AK. Drugim miejscem pamięci był pomnik 25 Pułku Piechoty AK, ufundowany przez jego żołnierzy w 1994 r. w 50 rocznicę rozpoczęcia walk przez ten pułk. Ziemia Żarnowska związana jest z historią 25 pp , ponieważ w dniu 11 sierpnia 1944 r. ta jednostka stanęła we wsi Widuch k/ Żarnowa, a 16 sierpnia tego samego roku, rozegrała się bitwa pod Diablą Górą. Gimnazjum w Żarnowie nosi imię 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej , a na miejscowym cmentarzu znajduje się kwatera poległych partyzantów i dowódcy jednego z oddziałów, Kazimierza Załęskiego – „Bończy”. Dokumentację fotograficzną z pierwszego etapu szlaku przygotowali Cezariusz Szulc i Barbara Kalinowska.

Drugi etap wędrówki „ Szlakiem Rzeki Pilicy”

W sobotę 17 marca 2018 r. 15 – osobowa grupa zorganizowana przez przewodniczącego Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej w Żarnowie Leszka Kurpa, przeszła pomimo mroźnej i wietrznej pogody drugi etap szlaku o w/w nazwie. Jest to realizacja wędrówki z cyklu „ Sto kilometrów na 100 – lecie Niepodległości” tym razem na trasie z Barkowic Mokrych przez Bronisławów i Swolszewice Małe do Smardzewic. Pierwszy etap odbył się 24 lutego z Piotrkowa Trybunalskiego do Barkowic Mokrych (14 km).

Sumując oba odcinki można stwierdzić, że zostało do mety w Krzętowie jeszcze 90 kilometrów. Drugi etap wędrówki obfitował w atrakcje przyrodnicze, przebiegał terenami Sulejowskiego Parku Krajobrazowego a po drodze turyści spotkali dziki i sarny. Końcowym elementem trasy było przejście wzdłuż zapory na Zalewie Sulejowskim w Smardzewicach.

Trzeci etap wędrówki „Na szlakach Niepodległości”

Trzeci etap wycieczki pieszej „100 km na 100 lecie Niepodległości”, odbył się w sobotę 7 kwietnia br. na trasie Smardzewice – Karolinów – Zarzęcin – Sulejów Podklasztorze. Komisja Turystyki Pieszej działająca przy Oddziale PTTK w Żarnowie, podjęła się organizacji wieloetapowego przejścia pieszego wzdłuż Szlaku Rekreacyjnego Rzeki Pilicy, biegnącego z Piotrkowa Trybunalskiego do Krzętowa (121km).

Trzeci etap o długości 20 km przeszło 13 turystów, a wśród nich był przewodnik turystyczny z Piotrkowa Trybunalskiego Cezary Król, który przekazał piechurom wiele cennych informacji krajoznawczych na trasie. Dłuższy odpoczynek zaplanowano w Zarzęcinie, wsi położonej na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego nad brzegiem zalewu. Najpierw turyści zobaczyli pamiątkową tablicę poświęconą „mieszkańcom wsi Zarzęcin, zamordowanym przez okupanta 1939 – 1945”. W ośrodku żeglarskim piechurzy posilili się kiełbaskami i herbatą. Koniec sobotniego przejścia pieszego, wypadł w Sulejowie Podklasztorzu, w zabytkowym zespole klasztornym opactwa cysterskiego, będącym zabytkiem architektury romańskiej. Historię opactwa przybliżył uczestnikom ,wspomniany wcześniej przewodnik turystyczny.

Cel imprezy

Celem imprezy jest uczczenie 100 – lecia Odzyskania Niepodległości oraz popularyzacja turystyki pieszej jako formy czynnego wypoczynku. Pomysł uzyskał wsparcie Starostwa Powiatowego w Opocznie, a O/PTTK w Żarnowie chce go podsumować po przejściu całej trasy przez turystów. Obecnie została zaprojektowana okolicznościowa plakietka a otrzymają ją ci , którzy „zaliczą” przynajmniej 5 etapów zaplanowanego szlaku.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ