Święto powiatu opoczyńskiego

, 15 września 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

24 sierpnia, jak corocznie w dzień Św. Bartłomieja – patrona powiatu opoczyńskiego, obchodzony jest Dzień Powiatu Opoczyńskiego. W tym roku uroczystości te zostały połączone ze 100-leciem Powołania Samorządu Opoczyńskiego. Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Świętą odpustową odprawioną przez ks. Sławomira Wiktorowicza w Kolegiacie Św. Bartłomieja w Opocznie. Następnie na Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się

24 sierpnia, jak corocznie w dzień Św. Bartłomieja – patrona powiatu opoczyńskiego, obchodzony jest Dzień Powiatu Opoczyńskiego. W tym roku uroczystości te zostały połączone ze 100-leciem Powołania Samorządu Opoczyńskiego.

Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Świętą odpustową odprawioną przez ks. Sławomira Wiktorowicza w Kolegiacie Św. Bartłomieja w Opocznie. Następnie na Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się Uroczysta Sesja, która miała wyjątkowy charakter, ponieważ była pierwszą w historii wspólną Sesją Rady Powiatu Opoczyńskiego oraz Rady Miejskiej w Opocznie. Podczas sesji obie Rady: Powiatu i Miejska w Opocznie podjęły wspólne stanowisko, w którym radni wyrazili wolę upamiętnienia komisarza rządowego Opoczna w latach 1915-1917 – rotmistrza Henryka Mieroszewskiego, poprzez nazwanie jego imieniem jednej z ulic lub rond w Opocznie. Rotmistrz Henryk Mieroszewski był człowiekiem, który za swe zasługi dla Opoczna oraz repolonizację miasta w okresie niewoli, dziś zasłużył na wdzięczność i pamięć w Opocznie. Sylwetkę byłego komisarza rządowego rtm. Henryka Mieroszewskiego oraz wydarzenia sprzed stu lat, które wpłynęły na powołanie Samorządu Opoczyńskiego zaprezentował dr Paweł A. Budziński w swoim wykładzie pt. ”Od zaborów do wyborów”. Na zakończenie uroczystość uświetnił koncert kwartetu smyczkowego „Antidotum”, składający się z czterech absolwentek Akademii Muzycznej w Łodzi i artystki orkiestry Filharmonii Łódzkiej.

Na uroczystościach obecni byli: Poseł na Sejm RP Dorota Rutkowska, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dariusz Klimczak, Rafał Skoczylas – dyrektor biura Posła Roberta Telusa, dowódca Batalionu Dowodzenia 25 BKPow. ppłk Piotr Idus, ks. Zbigniew Niemirski – redaktor Gościa Niedzielnego oraz ks. Jacek Wieczorek – dyrektor Radia Plus Radom, burmistrzowie, wójtowie oraz przewodniczący rad gmin powiatu opoczyńskiego, Rada Powiatu Opoczyńskiego, Rada Miejska w Opocznie, dyrektorzy jednostek powiatowych i gminnych.

Sponsorami tegorocznego Dnia Powiatu Opoczyńskiego byli: Grudzeń Las Sp. z o.o., Ceramika Paradyż oraz Opoczno I. Serdecznie dziękujemy.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ