Wigilia ,,Doliniaków” w Libiszowie

, 18 grudnia 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W ubiegłą sobotę, 16 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego AK „Doliniacy” w Libiszowie odbyła się kolejna już „Wigilia Partyzancka”, która była jednocześnie świętem patrona szkoły.

W ubiegłą sobotę, 16 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego AK „Doliniacy” w Libiszowie odbyła się kolejna już „Wigilia Partyzancka”, która była jednocześnie świętem patrona szkoły. Współorganizatorem uroczystości było również Muzeum Regionalne w Opocznie. W 1944 roku niewielki budynek libiszowskiej szkoły stał się miejscem, w którym partyzanci Adolfa Pilcha „Góry”, „Doliny” spędzili ostatnią, wojenną wigilię.

Delegacje uczestników Wigilii złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą nadanie Szkole Podstawowej w Libiszowie imienia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Doliniacy”. Część artystyczna w wykonaniu uczniów starszych klas wprowadziła wszystkich w klimat wydarzeń sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Po modlitwie przeprowadzonej przez wikariusza tutejszej parafii przyszedł czas na wspólne łamanie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń.

Oprócz bogato zastawionych stołów, największą popularnością wśród dzieci cieszyły się wystawy militariów przygotowane specjalnie na tą okazję przez Muzeum im. Orła Białego ze Skarżyska-Kamiennej oraz opoczyńskie Muzeum Regionalne. Skarżyskie Muzeum przywiozło około dwudziestu egzemplarzy historycznej broni, którą można było nie tylko oglądać, ale i wziąć do ręki. Wojskowej scenerii dopełniali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Partyzanckiego Oddziału Lotniczego AK „Henryk” działającej przy Muzeum Regionalnym w Opocznie. Towarzyszyli im także zaprzyjaźnieni rekonstruktorzy z Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Autor: Wiktor Pietrzyk

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ