Wójt Gminy Odrzywół odznaczony medalem 100 lecia Odzyskania Niepodległości

, 26 kwietnia 2019
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 17 kwietnia odznaczono 21 osób medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 17 kwietnia b.r. Minister Krzysztof Ardanowski w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego odznaczył medalem 100 lecia Odzyskania Niepodległości 21 osób zaangażowanych na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Zwłaszcza na przełomie lat 80-tych i 90-tych oraz za zasługi w działalności na rzecz niezależnego ruchu ludowego. W tym gronie znalazł się Wójt Gminy Odrzywół Marian Kmieciak.

Wśród gości uroczystości był dr Gabriel Janowski, opozycjonista PRL, działacz niezależnego ruchu ludowego i niepodległościowego w PRL i po 1990 roku. Był jednym z pierwszych Przewodniczących Rady Krajowej NSZZ “SOLIDARNOŚĆ” Rolników Indywidualnych i Ministrem Rolnictwa za rządu Hanny Suchockiej.

Medal 100 lecia Odzyskania Niepodległości przyznał odznaczonym Premier Mateusz Morawiecki na wniosek Ministra Krzysztofa Ardanowskiego.

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości został ustanowiony Uchwałą Rady Ministrów z dnia 8 maja 2018 roku. Na awersie medalu jest wizerunek Orła Białego i wizerunki 7 “ojców niepodległości” II Rzeczypospolitej. Na rewersie wizerunek Legionów Polskich i cytat z kazania Arcybiskupa Lwowskiego Józefa Teodorowicza “To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i Wy?”.

O odznaczenie Wójta Mariana Kmieciaka wnioskowało środowisko działaczy NSZZ “SOLIDARNOŚĆ” Rolników Indywidualnych, reprezentowane przez Michała Grabiankę, twórcę w latach 90-tych audycji wiejskich i rolnych Radia Maryja i współpracownikiem Duszpasterstwa Rolników.

Wniosek o odznaczenie wynikał z działalności Mariana Kmieciaka na rzecz niezależnego ruchu ludowego, począwszy od 1989r., pracy na rzecz środowiska wiejskiego, w tym pracy samorządowej od 1990 roku, działalności na rzecz wychowania patriotycznego oraz na rzecz odnowy i zachowania kultury ludowej.

Źródło: odrzywol.eu

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ