Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa w Opocznie

, 30 sierpnia 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, odbędzie się w dniach 8-9 i 15-16 września 2018 r. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości hasłem i motywem przewodnim tegorocznych EDD jest „Niepodległa dla wszystkich”.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny promujący wartość dziedzictwa kulturowego. Każdego roku w II i III weekend września w całej Polsce w ramach inicjatywy organizowanych jest tysiące wydarzeń kulturalnych związanych z lokalną historią i zabytkami.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa są elementem obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości i wpisują się w Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” na lata 2017-2021.

Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Jego obchody będą okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach.

Więcej informacji o 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia i na stronie wydarzenia na Facebooku.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 „Niepodległa dla wszystkich”
Tematem tym chcielibyśmy przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości. Ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków, którzy w trudnych czasach zaborów, nie zapomnieli o swojej polskości, nie szczędzili trudu i ofiary, niejednokrotnie z własnego życia. Poprzez obchody EDD chcemy nauczyć Polaków odczytywania w zabytkach – niemych świadkach historii – dziejów tych ludzi i ich spuścizny, uzmysłowić jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności. Ta edycja to również szansa na zbudowanie wspólnoty, lekcję patriotyzmu i pokazanie złożonych, wielokulturowych dziejów naszego kraju. Okazja do przywołania pamięci i szacunku dla tych, którzy za Niepodległą oddali życie. Wierzymy, że poznanie i zrozumienie różnorodnego dziedzictwa w kontekście historycznym i społecznym, to lepsze zrozumienie społeczeństwa, w którym żyjemy – tak tegoroczną edycję wydarzenia opisują organizatorzy.

Czytaj więcej: https://histmag.org/26.-Europejskie-Dni-Dziedzictwa-2018-data-program-atrakcje-16593

A już 7 września o 18:00 – koncert NIEBANALNIE O NIEPODLEGŁEJ.

Koncert Orkiestry Miejskiej, Studia Piosenki TON oraz Grupy Teatralnej SERMO, działających w Miejskim Domu Kultury w Opocznie, to nie lada gratka dla miłośników dobrego brzmienia. Artyści przeniosą nas w czasie za sprawą piosenek bezpośrednio kojarzących się z okresem odzyskania niepodległości przez Polskę, a jednocześnie zaprezentują współczesne utwory, w których młodzi twórcy wyrażają swoje patriotyczne uczucia.
„Niebanalnie o Niepodległej” to dialog współczesności z przeszłością zabarwiony licznymi dźwiękami.

Wszystko w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa!

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ