Zdjęcie widoku Szydłowca namalowanego przed II wojną światową

, 12 grudnia 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pytanie od czytelnika na temat obrazu z widokiem Szydłowca, namalowanego w okresie międzywojennym.

Na skrzynkę redakcji otrzymaliśmy zdjęcie bardzo ciekawego obrazu z widokiem Szydłowca. Jak dowiedzieliśmy się od właściciela dzieła, Pana Tomasza Szoplika, obraz został namalowany w okresie międzywojennym, bez podpisu autora. Obraz został zakupiony na “pchlim targu” w Warszawie.

Dość brudny, obraz został oddany do konserwacji do Pana Jacentego Wójcika (przez wiele lat pracownika Muzeum Narodowego w Warszawie). Po dokładnym umyciu obrazu i wzmocnieniu krawędzi obrazu, Pan Jacenty stwierdził, że obraz nie jest namalowany na typowym płótnie malarskim, ale na krawieckim (sztywnym, brązowym płótnie). Zdaniem Pana Jacentego, obraz mógł namalować Żyd, mieszkaniec Szydłowca z okresu międzywojennego. Jako ciekawostkę podaję, że w tamtych czasach dużo polskich Żydów malowało obrazy jako patent na karierę, aby potem przenieść się m.in. do Paryża.

To kilka informacji, które udało nam się uzyskać od właściciela obrazu. Sam obraz jest teraz w bardzo dobrym stanie technicznym, została zachowana oryginalna rama obrazu.

Poniżej zamieszczamy prośbę Pana Tomasza skierowaną do czytelników naszego portalu. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Szydłowcu pomogą w przekazaniu zdjęć/dodatkowych informacji odnośnie tego niezwykle ciekawego zapytania.

Szanowni Państwo,

W załączeniu przesyłam zdjęcie widoku Szydłowca namalowanego przed II wojną światową.

W czasie ostatniego pobytu w Szydłowcu nie udało mi się znaleźć miejsca gdzie stał malarz (było trochę mokro). Wydaje mi się, że stał gdzieś w połowie drogi miedzy Rynkiem a Zamkiem. Nowe domy trochę przysłaniają dawny widok.

Czy ktoś z Państwa potrafi zrobić zdjęcie z podobnym widokiem Waszego miasta?

Tomasz Szoplik

 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ