Ceramiczne dziedzictwo w Muzeum

, 11 grudnia 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W 150. rocznicę zainicjowania w Opocznie działalności firmy „Dziewulski i Bracia Lange” w opoczyńskim Muzeum odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim było szeroko rozumiane kulturowe dziedzictwo ceramiczne.

W 150. rocznicę zainicjowania w Opocznie działalności firmy „Dziewulski i Bracia Lange” w opoczyńskim Muzeum odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim było szeroko rozumiane kulturowe dziedzictwo ceramiczne. W tematykę wprowadził zaproszonych gości Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, przedstawiając zarys historii zakładów ceramicznych założonych w drugiej połowie XIX w. w Opocznie przez Jana Dziewulskiego i braci Władysława i Józefa Lange.

Głównym punktem wydarzenia była jednak prelekcja „Tradycje ceramiczne instrumentem promocji, turystyki i rozwoju kulturowego miasta”, którą przedstawiła Anna Bober-Tubaj – dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, przy udziale Krzysztofa Hewaka – Prezesa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Goście z Bolesławca podzielili się niezwykle bogatymi doświadczeniami dotyczącymi promocji miasta i całego regionu w oparciu o tradycje ceramiczne. Bardzo bogata oferta wydarzeń kulturalnych, wystaw krajowych i zagranicznych oraz współpraca z wieloma europejskimi stowarzyszeniami i organizacjami ceramicznymi wzbudziła pełne uznanie wszystkich chyba uczestników spotkania. Tego rodzaju forma promocji przynosi miastu Bolesławiec wymierne korzyści. Marka Bolesławiec i ceramika bolesławiecka jest w tym momencie rozpoznawana nie tylko w Europie, ale i na świecie. Świadczy o tym najlepiej fakt, że w stolicy Japonii – Tokio, znajduje się obecnie ponad trzydzieści sklepów oferujących wyroby ceramiki użytkowej z Bolesławca. Zyskuje również sam powiat bolesławiecki, który w wyniku wypracowanej wyrazistej koncepcji promocji swoich walorów, co roku przyciąga rzesze turystów z wielu krajów.

Władze Opoczna, które posiada równie bogate tradycje przemysłu ceramicznego, korzystając między innymi z doświadczeń Bolesławca, również postawiły na promocję miasta, opartą na przemyśle i dziedzictwie ceramicznym, z którym i tak od wielu lat Opoczno jest jednoznacznie identyfikowane nie tylko w kraju, ale i za granicą. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest realizowana aktualnie przebudowa pasażu wzdłuż ulicy Biernackiego. Mówił o tym burmistrz Opoczna Rafał Kądziela, podkreślając, że w przestrzeni miejskiej znajdzie się wiele ceramicznych akcentów odnoszących się właśnie do dziedzictwa ceramicznego naszego miasta.

Kolejnym krokiem jest realizacja projektu „Opoczyńska płytka – promuje łódzkie”, który zajął drugie miejsce w głosowaniu przeprowadzonym w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego. Projekt dotyczy dwudniowej imprezy ceramicznej „Dni Płytki Ceramicznej”, która odbędzie się w sierpniu 2018 r. W ramach tego wydarzenia zorganizowane zostanie Miasteczko Ceramiczne z wieloma atrakcjami w postaci lepienia z gliny, toczenia na kole garncarskim, pokazów wypału ceramiki czy warsztatów malowania ceramiki. Odbędzie się jarmark ceramiczny połączony z wystawą wyrobów ceramicznych. Zaplanowano także Strefę Ceramika, w ramach której producenci ceramiki będą mogli zaprezentować swoje stoiska promocyjne. Dni Płytki Ceramicznej obfitować będą w liczne konkursy, koncerty muzyczne i występy artystów lokalnych.

 

 

Autor: Wiktor Pietrzyk

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ