Bieg Tropem Wilczym w Odrzywole

, 5 marca 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W niedzielę 4 marca 2018 roku w Odrzywole odbył się kolejny już Bieg upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych” – bieg wilczym tropem.

W dniu śmierci ostatniego ,,Niezłomnego”

Organizatorem był Wójt Gminy Marian Kmieciak przy współpracy Dyrekcji Szkół z gminy Odrzywół.

Dopisała piękna, słoneczna, choć mroźna pogoda i uczestnicy, których w tym roku było 230.

W imprezie uczestniczyła młodzież i dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Odrzywole klasy I – VII i klasy gimnazjalne oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipinach, młodzież z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Ossie i Pogroszynie. Obecne były też drużyny harcerskie z gmin: Radzanów i Stara Błotnica. Udział wzięło także kilkadziesiąt dorosłych osób wraz ze Starostą przysuskim Marianem Niemirskim.

Uroczystość otworzył Wójt Gminy  Odrzywół Marian Kmieciak, przypominając tragiczny los „ Żołnierzy Wyklętych”,  katowanych i zabijanych, ale też pozbawianych godności i nawet prawa do grobu. Przybliżył też sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego,  z którego podobizną na koszulkach w tym roku pobiegli uczestnicy.

Bieg odbył się na symbolicznej trasie 1963 metry – równej dacie śmierci w walce ostatniego „Niezłomnego” – Franciszka Franczaka „Lalek”.     Uczestnicy wystartowali w 9 grupach: młodzież szkół ponadgimnazjalnych w kategorii chłopców i dziewcząt, klasy gimnazjalne i VII w kategorii chłopców i dziewcząt, klasy IV –VI PSP w kategorii chłopców i dziewcząt klasy I –III PSP i bieg open dla dorosłych.

Zwycięzcy biegu

Zwycięzcy  poszczególnych kategorii otrzymali nagrody sportowe. Uczestnicy otrzymali też pamiątkowe medale i materiały historyczne dotyczące Żołnierzy Wyklętych.

Nasi zwycięscy to: Mateusz Worach, Jakub Macierzyński, Gabrysia Maciąg.

Uroczystość zakończył poczęstunek żołnierską grochówką przy ogniskach.

„Żołnierze Wyklęci „to członkowie podziemia niepodległościowego z organizacji niepodległościowych, m.in. Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zrzeszenia  Wojskowego i organizacji poakowskich. To ci, którzy chcieli prowadzić legalną walkę o wolną Polskę. Wbrew kłamliwej propagandzie, także obecnej w dzisiejszej Polsce, wcale „nie zapomnieli o zakończeniu wojny z Niemcami”. Oni zostali zmuszeni do nowej, nierównej walki w obronie wolności i demokracji, a także w obronie swojego życia. Kolejne amnestie władz komunistycznych służyły głównie rozbiciu podziemia i eksterminacji najlepszych  „Żołnierzy Wyklętych”, także tych chcących skorzystać z rzekomej amnestii. Władza komunistyczna przy pomocy 64 dywizji NKWD, jednostek  Armii Czerwonej, KBW, UB i MO spacyfikowała Polskę. Obrońców wolnej  Polski pozbawiono nie tylko życia, zdrowia, godności ludzkiej, prawa do grobu, a ich rodziny poddano na długie lata represjom i inwigilacji.

Autor: Andrzej Gapys
Źródło: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Odrzywole

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ