Opoczno weźmie udział w działaniach ograniczających niską emisję

, 19 kwietnia 2019
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Gmina Opoczno weźmie udział w pilotażu pozwalającym przetestować działania ograniczające tzw. niską emisję szkodliwych substancji.

Opoczno, Zabrze, Nowy Targ, Karczew, Skała i Ustroń to gminy, które wezmą udział w pilotażu pozwalającym przetestować działania ograniczające tzw. niską emisję. Główną przyczyną smogu w Polsce są bowiem zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych ogrzewanych przez spalanie niskiej jakości paliw.

Podpisanie porozumień z gminami to kolejny etap realizacji projektu ZONE – Zintegrowanego systemu wsparcia polityki i programów Ograniczenia Niskiej Emisji, który umożliwi zinwentaryzowanie źródeł ciepła. Pozwoli to gminom zaplanować działania zmierzające do poprawy jakości powietrza na ich terenie.

“Poprzez projekt ZONE chcemy dać samorządom narzędzie do monitorowania przyczyn powstawania smogu, żeby mogły wydawać swoje środki dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Pilotaż pozwoli sprawdzić system przed wprowadzenie go na szerszą skalę” – podkreślał Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu “Czyste Powietrze”.

Podczas pilotażu zrobione zostaną pomiary emisji do powietrza z indywidualnych źródeł ciepła poprzez kontrole bezpośrednio w lokalach oraz pomiary i modelowania jakości powietrza. Wykonane zostaną również badania spirometryczne określające wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Opoczno znalazło się na liście ministerialnej i jest tak mocno wspierane w tym programie dzięki wielomiesięcznym staraniom Posła na Sejm RP Roberta Telusa oraz przewodniczącej rady miejskiej – Anny Zięby. To ich walka o zmiany sytuacji w mieście spowodowały, że kolejny etap rozmów z udziałem ministerstwa odbędzie się na wrześniowej konferencji której panele dyskusyjne odbędą się właśnie w Opocznie.

Dzięki pilotażowi w gminach można będzie przetestować przyjęte rozwiązania, ocenić ich skuteczność, a następnie zaimplementować ewentualne modyfikacje i stworzyć prototyp systemu.

Źródło: opocznopowiat.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ