Yerba mate – funkcjonalny napój

, 18 września 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Paragwajska herbata, napój misyjny, czy po prostu yerba, to tylko kilka z określeń na prozdrowotny napar ostrokrzewu paragwajskiego. Większość z nas jednak kojarzy płyn pod zwyczajową nazwą yerba mate.

Paragwajska herbata, napój misyjny, czy po prostu yerba, to tylko kilka z określeń na prozdrowotny napar ostrokrzewu paragwajskiego. Większość z nas jednak kojarzy płyn pod zwyczajową nazwą yerba mate. Jego popularność wzrasta, a to za sprawą znanego podróżnika Wojciecha Cejrowskiego czy popularnych piłkarzy, których często można złapać na popijaniu trunku. A czym yerba mate jest?

Ostrokrzew paragwajski to roślina rosnąca na terenach Ameryki Południowej. Jest to wiecznie zielone drzewo, którego charakterystyczną częścią są jajowate liście. Yerba zasłynęła jednak z właściwości, jakie niesie ze sobą jej spożycie. Już dawno temu, gdyż ok. 1670 roku yerba była popijana przez Jezuitów. Dziś jednak prozdrowotny napój kojarzony jest głównie z efektem pobudzającym.

Właściwości prozdrowotne yerba mate

  • działa pobudzająco na organizm
  • likwiduje objawy zmęczenia, rozluźnienia
  • dzięki dużej zawartości polifenoli jest przeciwutleniaczem
  • niweluje uczucie głodu, dlatego stanowi doskonałe uzupełnienie kuracji odchudzających
  • obniża poziom złego cholesterolu (LDL)
  • jest antidotum na pociąg do alkoholu
  • zwiększa zdolność odpornościową organizmu
  • reguluję przemianę materii, ułatwia trawienie pokarmów

Warto wspomnieć, że poza efektem pobudzenia, herbatka posiada także bogaty arsenał składników odżywczych. Szczególną rolę przypisuje się polifenolom, saponinom oraz szerokiej gamie witamin oraz składników mineralnych (magnez, mangan, wapń).

Warto również nawiązać o związkach takich jak alkaloidy purynowe: kofeinie oraz teotrombinie. Ta druga to przede wszystkim efekt rozkurczający mięśnie gładkie naczyń krwionośnych. Sprzyja to oczyszczaniu żył, przez co prawdopodobieństwo miażdżycy czy niedokrwiennej choroby serca maleje. Spożywanie „yerby” wpływa również na zwiększony przepływ krwi przez nerki oraz wzmacnia filtrację kłębuszkową, co daje efekt diuretyczny/moczopędny.

Yerba, jako zamiennik kawy

Ostrokrzew paragwajski nie bez kozery stał się tematem tego tekstu. Stanowi on, bowiem idealny zamiennik popularnej kawy. Pomimo zawartości kofeiny, yerba mate nie wpływa na strukturę elementów układu pokarmowego. Osoby starsze, jak i obarczone chorobami żołądka (nadkwasota, wrzody) bez problemu mogą spożywać yerbe. Kawa wzmacnia wydzielanie kwasu żołądkowego, oraz sprzyja rozwojowi wrzodów oraz wżerów tego narządu. Yerba stanowi, więc doskonały zamiennik „czarnego napoju”. Osoby starsze mogą również wykorzystywać yerbe, jako swoisty napój witalny. Efekt pobudzający działa bardzo długo w związku, z czym stanowi doskonały pomysł na ciężkie czy senne dni.

Niekiedy yerba zalecana jest również w przypadku zaburzeń w pracy tarczycy oraz jako panaceum na procesy starzenia. Dzięki polifenolom (antyoksydantom) proces ten jest spowolniony.
Od strony czysto dietetycznej podsumowując całą serię związaną z napojami energetycznymi, to yerba według mojej opinii stanowi najkorzystniejszy płyn, który wzmacnia witalność, koncentracje, a zarazem wykazuje efekt prozdrowotny. Problemem jest cena. Jednak coraz większa popularność produktu pozwala dostać wyrób w przystępnej cenie. Warto również uważać na „podróbki” dostępne często w supermarketach. Ich spożycie nie zaszkodzi, jednak równie dobrze nie pomoże.
Zabójcze połączenie: Energetyki + Alkohol 

Zdrowe zamienniki napoi energetyzujących

Czy kawa do dobry wybór?

Niebawem kolejny artykuł z serii LifeStyle – Odrowąż24 DBA O TWOJE ZDROWIE. A niedługo postaramy się rozruszać naszych czytelników wraz z trenerem personalnym Patrykiem Mnichem ! Zostańcie z NAMI !

 

Napoje energetyczne - Odrowąż24 LifeStyle

 

Damian Grądzki – Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Specjalista z zakresu żywienia w chorobach układu krążenia i układu pokarmowego. Przeszedł szereg szkoleń i konferencji gdzie nabywał wiedzę teoretyczną, którą na co dzień wykorzystuję w praktyce. Damian bierze udział w wielu projektach związanych z dietetyką czy zdrowym trybem życia. Od pisania artykułów dla specjalistycznych magazynów żywieniowych, aż po prowadzenie bloga o odchudzaniu!

Więcej na temat Damiana Grądzkiego będziecie Państwo mogli przeczytać klikając zdjęcie powyżej 😉 oraz w link poniżej 

LifeStyle – Odrowąż24 doradza jak zadbać o swoje zdrowie!

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ